Byrek me qumësht dhe mazë nga zonja Albana

Byrek me qumësht dhe mazë

Përbërësit:

 • 1 pako peta
 • 1 .5 litër qumësht
 • 300 gr ajkë qumështi
 • 6 kokrra vezë
 • 180 gr gjalpë i tretur
 • 1 lç kripë
 • 1 lç sodë buke

Për spërkatje:

 • 1 vezë
 • 1 fç qumësht

Përgatitja:

Rrahim vezët së bashku me qumështin. Shtojmë më pas mazën dhe pak kripë dhe sodë buke. Lagim petët me qumësht.

Spërkasim mirë një tepsi me gjalpë, shtrojmë petët e lagura me qumësht duke i spërkatur me gjalpë të tretur. Veprojmë kështu derisa të mbarojnë petët. Masën e qumështit me vezë dhe mazë që tepron e shtojmë në tepsi dhe në fund e spërkasim me gjalpë. E lemë të pushojë për rreth 30 minuta dhe më pas e lyejmë sipërfaqen e byrekut me një vezë të rrahur me pak qumësht. E vendosim byrekun të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë Celsius për 45 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen