Byreku i Librazhdit me arra nga amvisa Mirela Boci

Byrek me arra 

Përbërësit:

Për brumin:

 • 500 gr miell
 • 1 lugë çaji kripë
 • 2 lgj vaj
 • Ujë të vakët

Për mbushjen:

 • 300 gr arra
 • 1 filxhan vaj
 • 100 gr gjalpë
 • Kripë

Përgatitja:

Në fillim zemë brumim me ujë të vakët, miell, pak kripë dhe vaj. E lemë brumin të pushojë 5 minuta mbuluar me pecetë. Ndërkohë copëtojmë arrat dhe i përziejmë me kripë. Tresim gjalpin jo shumë dhe më pas e heqim nga soba, e përziejmë me vajin dhe e lemë të ftohet pak. Fillojmë ndajmë brumin në topa dhe hapim petat 3 e nga 3 të lyera me vaj dhe miell, i shtrojmë në tavë petat duke i spërkatur me vaj dhe gjalpë, ku në çdo tre petë hedhim arra. E pjekim byrekun në 200 gradë në furrë të parangrohur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Huliganët grekë dhe malazezë vajtojnë vrasjen e terroristëve, mesazhe politike kundër Kosovës në stadiumet e Evropës

Huliganët grekë dhe malazezë vajtojnë vrasjen e terroristëve, mesazhe politike kundër Kosovës në stadiumet e Evropës