Carl Bildt: Nga veto e Macron rrezikohet edhe Serbia me Malin e Zi

Agjencia e lajmeve Tanjug, shkruan se ish-kryeministri suedez Carl Bildt, disa herë i dërguar special i BE dhe OKB në Ballkan, tha se vendimi francez për refuzimin e çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë të Veriut jo vetëm është një ”gabim historik i BE por edhe një “shuplakë” ndaj ambicieve të vendeve si Serbia dhe Mali i Zi për tu antarësuar në union me të drejta të plota.

“Ndoshta nuk është e shkruar diku, por nënkuptohet që veto-ja franceze vlen edhe për Serbinë Malin e Zi dhe Bosnjen,  dhe do të ketë pasoja për çështjet ende të pazgjidhura në Ballkan”, deklaroi Bildt.

Bildt tha gjithashtu se “vendimi do të destabilizojë qëndrimin e Bashkimit Europian ndaj Ballkanit dhe se Macron flet në mënyrë elokuente për një qasje globale për BE-në, duke vënë veten si një prijës i kësaj qasje, “por që është tejet e vështirë duke parë besueshmërinë aktuale të Bashkimit Europian”.

  • Sondazhi i ditës:

    Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'S'më ftuan'/ Zana Çela i përgjigjet Inva Mulës: Akuza më e rëndë për t'u përtypur! E thirrëm disa herë, na injoroi! Dokumentari nuk tregon historinë e TKOB!