Çeku i bebes edhe për fëmijët e lindur jashtë vendit

Edhe fëmijët e lindur jashtë vendit, të qytetarëve shqiptarë që janë regjistruar në vendin tonë, e kanë përfituar bonusin e bebes, shpërblimin e vënë në dispozicion nga Qeveria, për çdo të porsalindur. Gjatë muajit të fundit, fluksi i emigrantëve në Shqipëri ka rritur ndjeshëm shifrat e përfitimit të bonusit të bebeve për fëmijët e lindur jashtë vendit.

Me një postim në rrjetet sociale, Ministrja Manastirliu ka lajmëruar se janë 3539 fëmijë të lindur jashtë vendit, që kanë përfituar bonusin e bebes që nga 1 Janari, kur nisi ky program që mbështet familjet e reja dhe lindshmërinë.

Nëse fëmija lind jashtë Shqipërisë, mjafton çertifikata e lindjes dhe ajo e regjistrimit të fëmijës  në gjendjen civile në Shqipëri dhe çeku tërhiqet pranë zyrave qendrore të Shërbimit Social në Tiranë.

Në total, janë 18,523 fëmijë të lindur nga 1 Janari 2019, që kanë përfituar bonusin e bebes. Shpërblimi i vendosur nga Qeveria, tashmë është përfshirë në ligj si një program I konsoliduar I mbrojtjes sociale, parashikon 40,000 lekë për fëmijën e parë; 80,000 për fëmijën e dytë dhe 120,000 për fëmijën e tretë e në vijim.

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet t'i përgjigjen shqiptarët thirrjes së Ilir Metës për protestë më 2 mars?

Komento

Komente

 • Gert: 17/02/2020 12:11

  A mund ta mari dikush tjeter cekun n shqipri pasi nuk mund t shkojm dot ne si prinder????

  Përgjigju
 • Ridi: 13/02/2020 21:29

  A mund ta mari cekun personat e familjes ne pamundesi per te ardhur personalisht vet edhe sa e ka afatin ceku ,dhe cfar dokumentash duhen

  Përgjigju
 • Rita: 07/02/2020 17:21

  A mundet me marr dikush cekun kur femija ka kaluar 3 muaj?

  Përgjigju
 • Aldi: 07/02/2020 07:45

  Si ka mundesi shkoj ne gjendje civile per te regjistruar femijen thone ska sistem.kur ke 3 muaj afat per regjistrim Per femin qe mka lindur ne itali.si e si qe te humbasesh cekun deri sa te perfundoje afati i regjisrtrimit

  Përgjigju
 • Miri: 20/01/2020 18:20

  Ceku qe sa te shkoj ne bank thot ska fond

  Përgjigju
 • Klea: 10/01/2020 16:54

  A mund ta mari dikush tjeter cekun n shqipri pasi nuk mund t shkojm dot ne si prinder????

  Përgjigju
 • Ina gerxhi: 25/11/2019 21:32

  Dhe sa afat ka ceku

  Përgjigju
 • Ina gerxhi: 25/11/2019 21:31

  A munde ta Marin persona te tjere ceku nga pamundesia per te ardhur vet dhe cfare percedura duhen

  Përgjigju
 • Olimbi leka: 28/10/2019 08:15

  A mund ta mari cekun personat e familjes ne pamundesi per te ardhur personalisht vet edhe sa e ka afatin ceku

  Përgjigju
 • elis: 21/10/2019 09:02

  Po kur ka dy femije dhe lind 2 binjake ne total 4 femije sa eshte ceku per tu mare?..

  Përgjigju
 • Klodi: 23/08/2019 18:58

  Po fonde per femiet e 2017 nuk ka

  Përgjigju