Çela: Lufta ndaj krimit është prioritet! Pastrimi i parave dhe abuzimi me pronat në bregdet shumë shqetësuese

Çela: Lufta ndaj krimit është prioritet! Pastrimi i parave dhe abuzimi me pronat në bregdet shumë shqetësuese

1666695658_cela.jpg

Prokurori i përgjithshëm, Olsian Çela ka inkurajuar prokurorët që të nxjerrin përgjegjësit para drejtësisë ndërsa theksoi se problemet shqetësuese mbeten pastrimi i parave dhe abuzimi i pronave.

Gjatë mbledhjes së përgjithshme të prokurorëve, Çela u shpreh se goditja e aseteve me origjinë nga krimi mbetet prioritet i Prokurorisë së Përgjithshme. Gjithashtu kritikoi prokurorinë duke thënë se s'duhet të ketë më dosje të harruara.

“Lufta ndaj pastrimit të produkteve të veprës penale dhe goditja e aseteve me origjinë nga krimi mbeten prioriteti ynë.  Mbeten shumë shqetësuese rastet e abuzimeve me pronat, sidomos me ato në bregdet. Hetimet e nisura duhet të vazhdojnë e të thellohen për nxjerrjen përpara përgjegjësisë penale të çdo shkelësi të ligjit. Ndërhyrjet në regjistrat e kadastrës për të cilat ka pasur disa denoncime publike janë tronditëse pasi përveç pasojave që mund të kenë shkaktuar, dëmtojnë thellësisht besueshmërinë e institucioneve përgjegjëse për mbajtjen dhe sigurimin e tyre.  Hetimet kanë disa muaj që kanë nisur dhe publiku pret përgjigje të qarta për dëmin dhe autorët. Nuk mund të vazhdohet më me hetime të bujshme që i mbulon pluhuri i harresës. Duhet të dalin përgjegjësit në të gjitha nivelet, kushdo qofshin ata, dhe rezultatet duhet t’i bëhen të ditura publikut. 

Konstatoj se mbetet shumë për t’u bërë në drejtim të rritjes së performancës së policisë gjyqësore. Sistemi i ri i raportimit të veprimeve hetimore i miratuar para pak ditësh synon një mbikqyrje më të mirë të drejtuesve mbi punën e tyre”, deklaroi ndër të tjera kryeprokurori Olsian Çela.


Lajmi kryesor:

Arben Kraja: Prokurorët e SPAK dhe gjyqtarët e GJKKO kanë pasur presione dhe kërcënime


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve