Cërriku i ‘rrëmben’ Panairin e gjelit të detit Peqinit! Fermerët ankohen për çmimin: E shesim me 1 mijë lekë kg, po s’kemi leverdi

Për herë të parë në bashkinë e Cërrikut u mbajt Panairi i Gjelit të Detit, traditë kjo për Peqinin. Qëllimi është zhvillimi i ekonomisë lokale, pasi në këtë zonë të shumta janë familjet fermere që mbarështojnë gjelat e detit për ti shitur në fundvit.

“E kemi organizuar për të promovuar vlerat e këtij shpendi, ka vlera ekonomike për banorët e zonës sonë”, tha Fatmir Ozuni, drejtor i Bujqësisë së Elbasanit.

“Dihet që qarku i Elbasanit ka 160 mijë gjela që mbarështohen me qëllim shitjen. Është shtuar numri i krerëve krahasuar me vitin e kaluar”, u shpreh Dhimo Kote, Zv Ministër i Bujqësisë.

Pavarësisht se shifrat zyrtare flasin për një rritje të krerëve me shpend në qarkun e Elbasanit, fermerët ankohen se rritja e çmimit të produkteve ushqimore për shpendë i penalizon. Aktualisht 1 kg peshë  e gjallë shitet me 100-110 lekë, por ta ky çmim nuk është i kënaqshëm dhe fitimprurës.

“Nga 280 lek për kg që e merrnim misrin, tani ka shkuar me 600 lek/kg. I fundit vit që rrisim gjela deti se me çmimet që janë rritur s’kemi leverdi”, tha një fermer.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bruno: 15/12/2022 17:29

  Gjelat e detit me te miret qe shiten supermarkete ne Bruxelles jane 14 euro per kilogram. Ne Shqiperi 1000 leke me gjithe pupla me duket me shtrenjte se ketu. Tani qe nuk mjaftojne per te paguar shpenzimet dhe per te pasur pak fitim eshte shume e mundur.

  Përgjigju
 • Iris: 15/12/2022 01:38

  S'paskeni leverdi?! Po bleresi cfare leverdie ka kur ju i llogarisni ne ate cmim puplat,kembet,koken e glasat?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

'Ça ishte kjo, kallash?!' Momenti kur Qetsori dhe Kristi tremben nga të shtënat drejt Top Channel

'Ça ishte kjo, kallash?!' Momenti kur Qetsori dhe Kristi tremben nga të shtënat drejt Top Channel