Çështja ‘Beleri’/ Gjermania ‘rrëzon’ Greqinë: Qëndrimi i Athinës, i papranueshëm! Të mos pengohet rruga e Shqipërisë drejt BE

Berlini zyrtar e ka quajtur të papranueshëm pretendimin e Greqisë për të penguar rrugën e integrimit të Shqipërisë për çështjen Beleri. ‘Shqipëria është vendi që ka bërë më shumë hapa drejt anëtarësimit në BE dhe kjo rrugë nuk duhet të ndërpritet për shkak të një bilateralizimi për çështjen Beleri’, thotë zytarisht Ministria e jashtme Gjermane për gazetën greke Ta Nea.

‘Për rastin e kandidatit për kryebashkiak në Himarë, Fredi Beleri, aktualisht po kryhen hetime nga autoritetet shqiptare. Duhet të presim procesin aktual në Shqipëri”, thuhet në reagimin e ministrisë gjermane për median greke.

“Përcaktues për procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE është ekskluzivisht plotësimi i kritereve të anëtarësimit, përfshirë edhe “acquis”-në e BE-së”, thuhet në përgjigjen e Berlinit zytar, e cila konkludon: “Është e rëndësishme që kjo të jetë gjithashtu pikë referimi për të gjitha shtetet anëtare në vendimet e tyre për hapat individualë në procesin e anëtarësimit. “Bilateralizimi” i procesit të anëtarësimit nuk është i pranueshëm”.

Një rast i “bilateralizimit” është konflikti aktual i Bullgarisë me Maqedoninë e Veriut, ndaj dhe qeveria gjermane nuk do të donte që çështja Beleri të rezultonte me një “bilateralizim” edhe të procesit të anëtarësimit të Shqipërisë, nëse Athina vendos të marrë masa specifike dypalëshe kundër Tiranës.

Këtë të hënë edhe Ministri i Shtetit Savros Papastavrou tha se burgimi i Fredi Belerit, nuk është vetëm një çështje dypalëshe, por një çështje evropiane.

‘Çështja e Belerit është thelbësisht evropiane, jo dypalëshe. Ai sillet rreth respektimit të shtetit të së drejtës,’, tha Papastavrou në një intervistë për radio Skay.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Yyyyyyyy: 28/11/2023 09:35

  Kan dal emigrantet te komentojn hahahahahaaaaaaaaaaaa

  Përgjigju
 • Genti: 28/11/2023 07:47

  Bravo, e zgjidhen dhe anetaresimin . Lum si ne

  Përgjigju
 • poli: 28/11/2023 06:10

  ore komentues debila,,,gjermania ka fondet per anetaret,,,dhe grwqia po nuk e degjoje gjermanine,,nuk merr fonde europiane o kunguj...

  Përgjigju
 • Tani: 27/11/2023 22:42

  Lajm i hidhur per Saliun..

  Përgjigju
 • Loran: 27/11/2023 18:35

  Mir e ka gjermania por smund te rrezpj dot asgje sepse nje pesh kan ne kte vendim si greaia si gjermania

  Përgjigju
  • Ago Agai: 27/11/2023 22:06

   Te gjithe nuk kane nje peshe...! Gjermani, France dhe Itali kane peshe! Te tjeret jane numeror topi qe bejne si vendosin kapot...!

 • Linda: 27/11/2023 18:27

  Shume faleminderit politikes Gjermane qe na mbeshtet ne rrugen e negociatave!

  Përgjigju
 • Erli: 27/11/2023 17:30

  Gjithmone Gjermania ka qen pro Shqiperise po skemi tregu vullnet dhe shtetberje ne ne te kaluaren

  Përgjigju
  • A1sa: 27/11/2023 19:12

   Jo gjermania, e majta, merkeli jo

 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Pogba reagon pas pezullimit 4-vjeçar: Jam i tronditur, s'kam mashtruar kurrë

Pogba reagon pas pezullimit 4-vjeçar: Jam i tronditur, s'kam mashtruar kurrë