Çështja e Detit, Mitsotakis flet në parlament: Kemi një marrëveshje me Shqipërinë për të referuar çështjen e Zonës Ekskluzive në Hagë

Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, gjatë fjalës së  tij në parlament ka folur për çështjen e detit mes Shqipërisë dhe vendit fqinj si dhe vendimin për ta dërguar në Hagë.

Teksa i drejtohej liderit të opozitës, Aleksis Tsipras, ai ka thënë se në parim ka një marrëveshje me Shqipërinë për të referuar çështjen e Zonës Ekskluzive Ekonomike në Hagë pasi Greqia ka zgjeruar ujërat e saj territoriale.

Ju nuk arritët të arrinit një marrëveshje për zonat ekskluzive ekonomike me Italinë dhe Egjiptin. 

Vendi aktualisht ka një marrëveshje të nënshkruar për demarkacionin gjeografik me Italinë. Është e vështirë të negociohet marrëveshja e pjesshme e demarkacionit me Egjiptin.

Dhe në parim ka një marrëveshje me Shqipërinë për të referuar çështjen e Zonës Ekskluzive Ekonomike në Hagë pasi Greqia ka zgjeruar ujërat e saj territoriale", ka thënë ai ndërsa më tej ka vijuar të theksoje se e drejta për të zgjatur me 12 milje është e drejtë e njëanshme.

"Kam dëgjuar shumë për sovranitetin dhe të drejtat sovrane. Më lejoni të sqaroj edhe një herë: E drejta për të zgjatur 12 milje është një e drejtë e njëanshme e patjetërsueshme e vendit.

Nuk diskutohet, nuk kushtëzohet. Qeveria Demokracisë së Re ishte e para që e bëri këtë, duke filluar në Jon.

Dihet gjithashtu pse ujërat territoriale në Egje nuk janë zgjatur nga asnjë qeveri. Kjo nuk do të thotë që vendi nuk ka të drejtë", tha thënë Mitsotakis.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga 1 dhjetori mësimi i kombinuar në klasa dhe online, ju duket vendim i drejtë?

Komento

Komente

  • Larandoni: 26/10/2020 19:35

    Isshtë koha që Shqipëria të deklarojë zonën detare 12 milje. Meqenëse çdo vend ka të drejtën legjitime për ta bërë këtë, ne gjithashtu mund të deklarohemi! Veryshtë shumë e rëndësishme të lëvizësh me Turqinë në këtë biznes të ndërlikuar. Ne mund të deklarojmë se problemi i detit duhet të trajtohet së bashku me problemin e Turqisë në Mesdhe dhe Egje. Nëse do të përballemi me Greqinë vetëm në La Hagë, do të jemi si "dele përpara një ujku të uritur".

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Që nga kufomat deri te Becchetti, PD gëzon vetëm po të ketë zi