Çështja e Iranit me SHBA-të, vijojnë negociatat për rrezikun e armëve bërthamore, përfundon raundi i 7-të i bisedimeve në Vjenë

Çështja e Iranit me SHBA-të, vijojnë negociatat për rrezikun e armëve bërthamore, përfundon raundi i 7-të i bisedimeve në Vjenë

Ndërsa raundi i shtatë i bisedimeve për ringjalljen e Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA) përfundon në Vjenë, Austri, SHBA-të kanë thënë se pritjet e Iranit nuk janë realiste, por megjithatë është bërë "progres i moderuar".

Një zyrtar i lartë i administratës Biden tha të premten se ishte arritur një marrëveshje për instalimin e kamerave të sigurisë në një objekt kyç bërthamor iranian, si dhe për tekstin e marrëveshjes në tërësi. Megjithatë, ata shprehën shqetësimin që Irani zgjodhi t'i përfundonte bisedimet, duke thënë se SHBA dhe gjashtë palët e tjera në marrëveshjen e 2015 ishin gati të vazhdonin punën e tyre për avancimin e bisedimeve.

Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të bëjnë gjithçka që duhet për të ndaluar Iranin të marrë një armë bërthamore nëse diplomacia dështon, shtoi zyrtari.

Në fillim të kësaj jave, Teherani dhe Shoqata Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, arritën një marrëveshje për instalimin e kamerave në objektin kërkimor në Karaj pasi një sulm nga agjentët e agjencisë së inteligjencës izraelite Mossad i dëmtoi ato në fillim të këtij viti.

Nuk u njoftua asnjë datë për raundin e tetë të bisedimeve. Një hendek prej gjashtë muajsh ndau raundin e shtatë dhe të gjashtë të bisedimeve, megjithëse kjo ishte kryesisht për shkak të një periudhe të gjatë rivlerësimi pas ndryshimit të administratave në Teheran, ku presidenti iranian Ebrahim Raisi u inaugurua në gusht.

Marrëveshja e vitit 2015 vendosi kufizime në programin bërthamor të Iranit në këmbim të uljes së sanksioneve ekonomike, por SHBA u tërhoq në mënyrë të njëanshme në vitin 2018, duke pretenduar pa prova se Irani kishte shkelur fshehurazi marrëveshjen. Administrata Trump rivendosi sanksionet e "presionit maksimal" dhe veprimet provokuese ushtarake dhe spiunazhi kundër Teheranit, duke dëmtuar rëndë ekonominë e tij dhe duke e çuar Iranin dhe SHBA-në në prag të luftës.

Si pasojë, Teherani filloi të zvogëlojë angazhimet e tij ndaj marrëveshjes, siç e lejon vetë marrëveshja, duke rritur cilësinë dhe sasinë e uraniumit-235 të rafinuar. Megjithatë, sipas një vendimi të vitit 2009 nga Ayatollah Ali Khamenei, autoriteti më i lartë ligjor dhe politik i Iranit, vendi i ka parandjerë armët bërthamore dhe të gjitha armët e shkatërrimit në masë si shkelje të parimeve morale të Islamit.

Pasi Presidenti i SHBA Joe Biden zëvendësoi Donald Trump në janar, SHBA u kthyen në tryezën e negociatave me Iranin, por ka shtyrë për një marrëveshje më kufizuese se më parë mes presionit nga Izraeli, Arabia Saudite dhe partnerë të tjerë amerikanë në rajon.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Akuzat për përdhunim, arrestohen dy lojtarët e klubit të Premier League në Angli

Akuzat për përdhunim, arrestohen dy lojtarët e klubit të Premier League në Angli