Çfarë shkoi keq? Ja si do ta zbulojnë ekspertët se çfarë ndodhi me nëndetësen ‘Titan’

Çfarë shkoi keq? Ja si do ta zbulojnë ekspertët se çfarë ndodhi me nëndetësen ‘Titan’

1687430005_nendetese.jpg
Pas zbulimit të mbetjeve nga nëndetësja Titan në fundin e oqeanit, fokusi i përpjekjeve të shpëtimit tani do të zhvendoset drejt të kuptuarit se çfarë e shkaktoi aksidentin.

Sipas kundëradmiralit John Mauger, ajo që ata gjetën ishte në përputhje me një shpërthim katastrofik.

Kjo për shkak se ata gjetën dy copa mbeturinash, njëra që përmbante konin e bishtit të Titanit dhe tjetra kornizën e tij të uljes.

Për t'iu përgjigjur pyetjes se pse ndodhi dhe se çfarë mund të ishte bërë për ta parandaluar atë, autoritetet do të mbledhin çdo pjesë të mbeturinave që mund të gjejnë.

Sapo hetuesit t'i sjellin pjesët, ata do të kërkojnë strukturën e thyerjes në strukturën e fibrës së karbonit, e cila është çelësi për t'i ndihmuar ata të kuptojnë se çfarë ndodhi në ato momente të fundit.

Çdo pjesë do të ekzaminohet nga afër nën një mikroskop për të ekzaminuar mga afër.

 


Lajmi kryesor:

Regjisori i Titanikut: OceanGate ishte paralajmëruar për rrezikun


M.T/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Vllaznia/ Ndeshja e kthimit në Conference League, Thomas Brdaric: T'i japim UEFA-s një pikturë të mirë të Shqipërisë

Vllaznia/ Ndeshja e kthimit në Conference League, Thomas Brdaric: T'i japim UEFA-s një pikturë të mirë të Shqipërisë