“Çfarë të tha Yuri Kim”, ish deputeti ‘i kërkon llogari’ Ilir Metës! Kreu i PL: Ambasadorja foli vetëm për standardin e zgjedhjeve

“Çfarë të tha Yuri Kim”, ish deputeti ‘i kërkon llogari’ Ilir Metës! Kreu i PL: Ambasadorja foli vetëm për standardin e zgjedhjeve

Takimi i Metës me Yuri Kim

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, u takua dy ditë më parë me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim dhe pas takimit njoftoi se i shprehu asaj shqetësime shumë serioze si korrupsioni galopant, rreziku i pluralizmit, rrëmbimi i Parlamentit nga Qeveria etj.

Në lidhje me këtë deklaratë të Metës ka qenë një ish deputet që i ka ‘kërkuar llogari’. Ai e pyet në Facebook se: “Po ajo (Yuri Kim) çfarë tha për ato që i shprehët?”

Si rrallë herë, Meta ka zgjedhur të përgjigjet në komente, duke shkruar: “I dashur profesor Vili Minarolli. Ambasadorja u tregua shumë korrekte dhe e interesuar vetëm për standardin e zgjedhjeve. Faleminderit që gjeni kohë të më ndiqni në aktivitetin tim”.

Edhe gjatë një konference për shtyp, Ilir Meta u pyet në lidhje me takimin me ambasadoren Yuri Kim dhe nëse ka pasur presion për Sali Berishën, Meta u tha se ka pasur 0 presion, ndërsa shtoi se ka pasur një bisedë konstruktive dhe se SHBA është e interesuar për një opozitë të fuqishme. Meta shtoi se ka marrë vendime bazuar mbi parimet demokratike që ka Kushtetuta.

Ambasadorja amerikane Yuri Kim qëndroi për 40 minuta në zyrën e Ilir Metës në selinë e Partisë së Lirisë. Në fokus të diskutimeve kanë qenë zgjedhjet e 14 majit, ku Partia e Lirisë ka rol kyç për grupimin e Rithemelimit. Mësohet se në takim, Meta nënvizoi në mënyrë të veçantë situatën shumë të rëndë të krijuar në Parlamentin e Shqipërisë.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

La makinën ndezur për t’u ndalur në marketin e Vlorës, fieraku i vjedh makinën dhe largohet me shpejtësi

La makinën ndezur për t’u ndalur në marketin e Vlorës, fieraku i vjedh makinën dhe largohet me shpejtësi