Çfarë thuhet në Marrëveshjen e Brukselit për targat e Kosovës?

 

Reciprociteti për targat mes Kosovës dhe Serbisë ka sjellë edhe njëherë në qëndër të vëmendjes Marrëveshjen e Brukselit mes Kosvës dhe Serbisë të nënshkruar në 2011. Përfaqësues të Serbisë thonë se Kosova, me këtë veprim, ka shkelur dispozita të Marrëveshjes së Brukselit, të cilën dy vendet e kanë arritur me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Çfarë thuhet në Marrëveshjen e Brukselit për targat e Kosovës?

Marrëveshja për lirinë e lëvizjes midis Kosovës dhe Serbisë e arritur në vitin 2011 në Bruksel., ka bërë që të hiqen targat serbe me inicialet e qyteteve të Kosovës.  Automjetet me targa të tilla janë regjistruar me RKS (Republika e Kosovës) ose me status neutral - KS (Kosovë). Pavarësisht saj, në katër komuna në veri të Kosovës, qytetarët me origjinë serbe kanë përdorur targa të qyteteve në Kosovës, të lëshuara nga Ministria e Brendshme e Serbisë. Në anën tjetër, qytetarët e Kosovës nuk kanë mundur të hyjnë në territorin e Serbisë me targa RKS, pa shpenzime.  Marrëveshja teknike për lirinë e lëvizjes, e vitit 2011, është finalizuar në Bruksel më 14 shtator, 2016, kur Kosova ka rënë dakord që të zgjasë vlefshmërinë e targave KS edhe për pesë vjet.

Kur ka skaduar afati për targat e diskutueshme?

Periudha pesëvjeçare ka përfunduar më 15 shtator, 2021 dhe kryeministri i Kosovës ka deklaruar se targat e qytetarëve me origjinë serbe me targa qytetet e vendit do të sekuestrohen.

Çfarë në lidhje me targat me qytetet e Serbisë?

Me vendimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës, qytetarët që kanë targa serbe, për shembull BG (Beograd), KG (Kragujevc) NI (Nish), tani duhet të marrin targa të përkohshme kur hyjnë në territorin e Kosovës. Duke akuzuar Prishtinën për shkelje të dispozitave të Marrëveshjes së Brukselit, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se problemi nuk është vetëm me targat KS, por “edhe me targat nga Serbia qendrore”.

Marrëveshja e Brukselit nuk përmend shprehimisht kushtet për hyrjen në Kosovë të automjeteve me targa të qyteteve në Serbi.

Masat e reciprocitetit

Deri më tani, qytetarët e Kosovës me targa RKS (Republika e Kosovës), kur kanë hyrë në Serbi, kanë paguar rreth pesë euro për targa të përkohshme, që janë të vlefshme për 60 ditë, tanimë qytetarët serb janë të detyruar të paguajnë të njëjtën gjë.

Si ka reaguar Brukseli?

Përfaqësuesi i posaçëm i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka shprehur shqetësim për situatën në veri të Kosovës dhe ka bërë thirrje për shtensionim urgjent. Në të njëjtën formë ka reaguar edhe komisioneri evropian për fqinjësi dhe zgjerim Oliver Varhelyi.


Lajmi kryesor:

Vendimi i Kosovës për reciprocitet me targat, serbët vijojnë protestat! Meta: Ruajtja e sovranitetit të Kosovës, faktor kyç për paqen! Kurti: I vetmi person që kërkon incidente është Vuçiç


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?×

Lajmi i fundit

John

Kjo e enjte duket se do të jetë një ditë sprove për ndjenjat, horoskopi për sot