Charles Leclerc i jep 'krahë' Ferrarit: Vjet 9 'pole' dhe dy fitore, synoj të kundërtën këtë sezon

Charles Leclerc i jep 'krahë' Ferrarit: Vjet 9 'pole' dhe dy fitore, synoj të kundërtën këtë sezon

Charles Leclerc

Piloti i Ferrarit në Formula 1, Charles Leclerc është shprehur besimplotë se sezonin e ri do ia dalë të bëjë më mirë, duke dashur të jetë ai kampioni i F1. Në një intervistë pas prezantimit të makinës së re, 25-vjeçari i lindur në Monte Carlo shprehet besimplotë se sezonin e ri do bëjë më mirë.

"Vjet, pilotët u detyruan të ndryshojnë stilin e pilotimit për t’iu përshjtatur rregullave të reja. Këtë vit do të jetë më e lehtë për ne. Sezonin e shkuar arrita nëntë “pole position” dhe shumë pak prej tyre u përkthyen në fitore në garë. Këtë vit do të doja të ishte e kundërta, të fitoja më shumë të dielën, duke mos humbur edhe ritmin e mirë që kemi patur të shtunën në provat zyrtare. Sa më shpejt të përshtatemi me makinën e re aq më të lehtë do ta kemi”, u shpreh Leclerc.

Piloti i "Kokëkuqes" shprehet besimplotë se me përshtatjen e duhur do e ketë më të lehtë për të rivalizuar kampionin e Red Bull, Verstappen.

“Testet e para do të jenë një tregues i mirë, duke parë gjendjen e makinës së re dhe mundësinë se ku do të përmirsohemi. Nëse do të kemi makinën nën kontroll, atëherë do të jetë më e lehtë dhe do të duelojmë për fitore. Mendoj se ka ardhur koha për të bërë hapin e madh”, tha Charles Leclerc.

Në kampionatin e 2022, Leclerc përfundoi në vendin e dytë të renditjes, shumë pikë pas kampionit Verstappen. Sezoni i ri në Formula 1 nis me Çmimin e Madh të Bahreinit në 5 mars 2023.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Berisha: Ujësjellësi parashikon humbje kur Shqipëria është e pasur me ujë! Po miratoni një ligj ndëshkues për profesionet e lira, do nxitet shpopullimi

Berisha: Ujësjellësi parashikon humbje kur Shqipëria është e pasur me ujë! Po miratoni një ligj ndëshkues për profesionet e lira, do nxitet shpopullimi