Chollet bisedon me Vuçiç-in, pret takim konstruktiv mes tij dhe Kurtit në 2 maj në Bruksel! Flitet për krijimin e Asociacionit

Chollet bisedon me Vuçiç-in, pret takim konstruktiv mes tij dhe Kurtit në 2 maj në Bruksel! Flitet për krijimin e Asociacionit

Derek Chollet

Në 2 maj në Bruksel pritet të ketë një takim mes Albin Kurtit dhe Aleksandër Vuçiçit në Bruksel. Kështu u shpreh ditën e sotme, Derek Chollet Këshilltari i Lartë i DASH i cili tha se shpreson në një takim konstruktiv mes liderve të Kosovës dhe Serbisë.

“Bisedë thelbësore, pozitive me presidentin Aleksandër Vuçiç sot. Ramë dakord për fuqizimin e vazhdueshëm të partneritetit SHBA-Serbi dhe fokus të përbashkët për progresin në dialog, veçanërisht nevojën urgjente për të formuar Asociacionin", shkroi Chollet në Twitter.

Ndërkohë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, është bërë thirrje që Kosova të formojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe në veri të vendit. Në 2 maj në Bruksl Serbia dhe Kosova pritet të vazhdojnë negociatat për normalizimin e marrëdhënieve të cilat po zhvillohen nën ndërmjetësimin e BE-së.

Zyrtarët e BE-së kanë deklaruar zyrtarisht se në qendër të këtij takimi të rradhës mes Kurtit dhe Vuçiçit do jetë diskutimi i prezantimit të draft-statutit të Asociacionit të hartuar nga ekipi menaxhues. Puna e ktij ekipi nuk është pritur me entuziazëm nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i cili tha se ekipi përbëhet nga serbë dhe përmbajtja e statutit të propozimit nuk është e njohur.

Ai ka thënë se i ka shprehur Bashkimit Evropian gatishmërinë që ta hartojë vetë draft-statutin për Asociacionin, por se nga BE-ja i është thënë se kjo është punë e Ekipit Menaxhues. Nga ana tjetër, Vuçiç ka deklaruar se këtë draft project ekipi menaxhues do ta prezantojë në 2 maj, por shtoi se nuk kishte shumë shpresa se pala e shqiptarëve do e pranonte.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Momenti kur një prej vëllezërve Mina transportohet me helikopter drejt Traumës

VIDEOLAJM/ Momenti kur një prej vëllezërve Mina transportohet me helikopter drejt Traumës