'Ciceron', aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot (VIDEO)

Art, kulturë dhe spektakël, në vijim, rubrika “Ciceron”, ju njeh me ngjarjet që mund të ndiqni gjatë ditës.

Premiera e baletit “Antikiteti modern”, me koreografi të Enada Hoxhës e Gerd Vasos mbahet sot e nesër në orën 19.00 në Teatrin e Operas. Tri solistë i bashkohen Orkestrës Simfonike, që dirigjohet nga Marco Mancusi.

Teatri i Kukullave sjell premierën “Princeshat dhe bizelja magjike” me regji të Xhuljano Briskaj dhe koreografi të Fatjon Sulstarovës, sot e nesër në orën 10.30 dhe 11.30 në sallën ‘Tonin Harapi’.

Komedia “La Baby Sitter” me regji të Vasjan Lamit vijon të shfaqet sot dhe nesër në orën 19.00 në skenën e Teatrit Kombëtar, me lojën e Luiza Xhuvanit,  Genci Fugës e Andia Xhungas.

Vijon edhe sot e nesër në orën 19.00 në skenën e teatrit “Eksperimental”, shfaqja “Shtëpiakë të dëshpëruar” me Artan Imamin në rol të dyfishtë si aktor e regjisor, si dhe interpretim të Indrit Çobanit e Gentian Zenelajt.

Teatri Metropol ka çelur konkursin për artistë urban të grafikës murale nga mosha 18-30 vjeç,  me temën e Dashurisë, Luftës e Barazisë. Gara do të qëndrojë e hapur përgjatë gjithë muajit dhe fituesit do të jenë pjesë e perfomancës live “TABLO NGA EKSPOZITA”, që do të mbahet në këtë teatër.

Shfaqja “Profesionisti” me regji të Leka Bungos e pjesëmarrje të Viktor Zhustit, mbahet sot dhe nesër në orën 18.00, në teatrin “Skampa”, në Elbasan.

 

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Italia merr pikët e para në kualifikimet për ‘Euro 2024’, fitojnë edhe Anglia e Portugalia

Italia merr pikët e para në kualifikimet për ‘Euro 2024’, fitojnë edhe Anglia e Portugalia