Çmimet për fjetje dhe restorant 10-15% më shumë, por rriten rezervimet në Sarandë

SARANDË- Në kulmin e sezonit turistik, korriku ka shtuar vëmendjen e vizitorëve të cilët zgjedhin Sarandën për të kaluar pushimet verore.

Hapja e rrugës së re, Kardhiq-Delvinë përmes tunelit të Skarficës pritet të rrisë fluksin e pushuesve këtë vit, ndërsa operatorët turistikë në qytetin e Sarandës pohojnë shtimin e numrit të rezervimeve në muajin korrik dhe gusht.

 “Rezervimet janë shtuar, më së shumti ka rezervime për mesin e dytë të korrikut dhe të gushtit”, tregon një operatore turistike.

 “Më pëlqen shumë ushqimi tradicional shqiptar, dhe jam e interesuar për kulturën. Sa i përket çmimeve, mendoj se është pak më e lirë, por nuk më pëlqejnë shumë çmimet në tregjet e marketeve. Mendoj se Shqipëria është një vend i këndshëm me një kulturë dhe histori të pasur”, tha një turiste e huaj.

Çmimet e rezervimeve në Sarandë këtë vit kanë pësuar një rritje në nivelin 10-15 % në krahasim me vitet e kaluara e po ashtu edhe restorantet.

 “Çmimet janë të përballueshme. Flasim për apartamente me kushte shumë të mira, nisin nga 30 euro, deri në 60-70 euro”, thotë një operatore e zonës.

“Ka një rritje rreth 15% të çmimeve të restoranteve. Çmimet e çadrave, shezlongeve në Ksamil janë relativisht tek 1500 lekëshi, i cili për mua relativisht mendoj janë pak lart”, tregojnë operatorët turistik.

Por vetë operatorët turistikë denoncojnë abuzimet që bëhen me rritjen e çmimeve në zonë duke kërkuar nga strukturat shtetërore monitorimin e tyre.

 “Shteti duhet të kontrolloj për ata që abuzojnë, pasi problemi është kush merret me kontrollin e cilësisë së shërbimeve tona”, thotë operatori.

I zgjedhur prej vitesh bregdeti i Sarandës është një prej destinacioneve më të preferuar për turistët vendas dhe të huaj .

B.K./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Everteta: 02/07/2022 15:39

    Per gatimet ka te drejt, jan profesionale , çadra ka edhe 1000 lek, kurse marketet per xhepat e turisteve jan ok, per shqiptaret eshte dyfishi i shqiperis se mesme, per hotelet nuk e di minimumin po maksimumi ka kap edhe mbi 150 euro dita, edhe ket vit do hajn hotelaxhit shqiptar per vitin tjeter do filloi sharra uris

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidentit Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

VIDEO / '1.5 milionë metra katrorë…', si gënjyen Berisha e Meta me akuzat për projektin e Portit të Durrësit

VIDEO / '1.5 milionë metra katrorë…', si gënjyen Berisha e Meta me akuzat për projektin e Portit të Durrësit