Çmimi i lartë i naftës dhe informaliteti, taksistët në Elbasan ngrihen në protestë: Kthimi pa pasagjerë nga Tirana na penalizon

Taksistët e Elbasanit janë ngritur në protestë këtë të premte duke kërkuar nga Këshilli Bashkiak të ndryshojë vendimin për "biletën e prenotimit" për faktin se janë të detyruar që kur transportojnë pasagjerë drejt Tiranës rrugën e kthimit ta bëjnë bosh.

"Kthimi pa pasagjerë nga Tirana na penalizon! Një invalid për të shkuar në Tiranë duhet të marrë dy herë taksi. Kam marrë dy herë gjoba nga bashkia e Tiranës, tre muaj më kanë bllokuar dhe lejen e qarkullimit. Polici i bashkisë më ka kërkuar të zbres tek TEG-u pasagjerin invalid."

Po kështu kërkojnë ndryshimin e tarifave për shërbimin taksi, për shkak të rritjes së çmimit të naftës, verifikimin e taksive të licensuara dhe ndaljen e informalitetit.

Përcaktimin e vendqëndrimeve për taksitë dhe furgonat e fshatrave.

"Kam 8 vite që punoj taksi, tani jam drejt mbylljes. Probleme kemi dhe me taksitë e fshatrave sepse vijnë të punojnë në qytet, gjë që nuk u lejohet. Të licencuar në Elbasan mund të jenë 100 taksi, të palicensuara janë 300. Autoritetet i kanë të gjithë informacionet, targat dhe nuk veprojnë".

Këto kërkesa i kanë adresuar dhe zyrtarisht për Bashkinë e Elbsanit, Drejtorinë e Transportit si dhe Tatimet.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 19/02/2022 00:29

  C'jane keto idiotesira,kush i shpik?!Nje taxi duhet te kthehet patjeter bosh?!Uau, vetem ne Shqiperi shpikin budallalleqe te ketij kalibri!

  Përgjigju
  • Xxxxx: 21/02/2022 12:59

   Po ku lan me gje pa shkaterruar keta qe kemi ne pushtet skamdal ik plot ti me njerez dhe hajde bosh ne shqiperi degjon cudira..

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq