CNN: Shqipëria mbetet e hapur për turistët amerikanë, s’ka nevojë për test COVID-19 apo karantinë

2020 i ka dhënë një dimension tjetër udhëtimeve dhe pushimeve, pasi tanimë njëjtë si në jetën e përditshme edhe pushimet janë ndikuar nga kufizimet.

Prestigjiozja amerikane CNN, në një artikull të saj ka treguar një listë të vendeve ku qytetarët amerikanë mund të kalojnë pushimet e tyre, pa pasur nevojën e një testi negativ COVID-19 apo karantinimin e tyre për 14 ditë.

Në artikullin e tyre ata theksojnë se gjithsesi ata duhet të kalojnë kontrollet shëndetsore, të mbajnë maska me detyrim  dhe duhet të respektojnë orën policore.

Shqipëria nuk është e vetme në listë, në rajon janë edhe Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Bosnia dhe Hercegovina. Deri tani Shqipëria dhe Serbia gjithashtu kanë filluar me vaksinimet kundër COVID-19. SHBA , ditën e djeshme morën vetë vendimin për të pasur një test negativ për çdo qytetar që udhëton atje, në përpjekje për të shmangur përhapjen në shkallë të madhe të virusit.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Koncert në kohën e COVID-19/ Këngëtarët dhe spektatorët e shijojnë brenda flluskave plastike individuale (VIDEO)