Conference League / Klubi turk zbret në fushë pas tragjedisë, trajneri: I kthejmë vendit buzëqeshjen

Conference League / Klubi turk zbret në fushë pas tragjedisë, trajneri: I kthejmë vendit buzëqeshjen

Abdullah Avci dhe pasojat e tërmetit

Trabzonspor dhe Basel luajnë sot në 18:45 për ndeshjen e parë të fazës së 1/16 në Conference League. Dueli do zhvillohet në stadiumin “Medical Park” në Trabzon, teksa ky do jetë aktiviteti i parë sportiv në Turqi pas tërmeteve që morën mbi 40 mijë jetë njerëzish.

Trajneri i Trabzonspor, Abdullah Avci në konferencën për mediat ka bërë me dije se ekipi i tij është i dërrmuar nga ana psikologjike, teksa kërkon që futbolli t’i kthejë buzëqeshjen vendit pas dy javëve të fundit mes zisë për viktimat.

“Faleminderit kombit tonë. Dhimbja dhe pikëllimi ynë është i madh. Ne jemi vërtet të lënduar por po përgatitemi për ndeshjen më të vështirë të jetës sonë. Nuk është e lehtë të përgatitesh për ndeshje të tilla. Ne duam të përfitojmë nga fuqia shëruese dhe unifikuese e futbollit. Do të përpiqemi ta bëjmë këtë në mënyrën më të mirë të mundshme. Do dalim në fushë me gjithë energjinë dhe emocionin tonë. Do të jemi shumë të lumtur nëse mund t’i japim një buzëqeshje vendit tonë pas fatkeqësisë që kemi kaluar”, tha trajneri i Trabzonspor.

Ndërkohë që shumë nga grupet ultras të skuadrave të tjera në Turqi janë bërë bashkë për të mbështetur Trabzonsporin në ndeshjen e sotme.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shëngjin/ I kërkuar për trafikun e 110 kg kokainë, arrestohet 39-vjeçari me qëllim ekstradimin në Itali

Shëngjin/ I kërkuar për trafikun e 110 kg kokainë, arrestohet 39-vjeçari me qëllim ekstradimin në Itali