Coronabondi, Conte ashpërson tonet: Do të na duhet të heqim dorë nga Europa dhe t'i bëjmë llogaritë tona vetë (VIDEO)

"Gjermania nuk ka ndonjë të mirë nëse Europa zhytet në recesion. Ne duhet të zhvillojmë instrumentet e nevojshme fiskal. Ne nuk presim që Gjermania dhe Hollanda të paguajnë borxhet tona. Por rregullat e politikës fiskale duhet të lihen mënjanë, përndryshe ne do të duhet të heqim dorë nga Europa dhe ti bëjmë llogaritë tona vetë".

Kështu u shpreh në lidhje me çështjen e eurobondit kryeministri italian Giuseppe Conte për gazetën gjermane Bild.

Për kryeministrin italian Conte, eurobondi është i nevojshëm sepse vendet europiane kanë nevojë për të përmirësuar mekanizmat ekzistuese finaciar dhe ekonomik.

"Unë - Conte vazhdoj - nuk kam pse t'i bind gjermanët, gjermanët duhet të binden vetë. Në fund nuk mund të themi: Operacioni ishte i suksesshëm, por pacienti vdiq.

Conte siguroi që llogaritë publike italiane janë në rregull dhe se, për emergjencën nga koronavirusi, SHBA dhe Kina kanë ndarë 13% të PBB-së së tyre.Për kryeministrin italian, Europa nuk mund të shoh vetëm vizionin ekonomik por edhe dinjitetin njerëzor dhe parimet e baballarëve të Europës si Schumann, Adenauer dhe De Gasperi.

Conte tha se "Në rast dështimi, zhgënjimi nuk është vetëm i tij si Giuseppe Conte por zhgënjimi është i të gjithë europianëve, madje edhe i qytetarëve gjermanë".

"Askujt nuk i bëhet mirë nëse Europa nuk reagon fort. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me Italinë - sqaroi Kryeministri - Ne kurrë nuk kemi përjetuar një situatë emergjente të këtij lloji. Janë qytetarët europianë që presin zgjidhje europiane.

Ndërkaq e përjavshmja gazeta e mirënjohur Spiegel, permes një shkrimi të titulluar "Refuzimi i eurobondit nga Gjermania është qëndrim josolidar dhe frikacak",  ka dalë kundër qëndrimit të kancelares Merkel në lidhje e eurobondin. Në shkrim thuhet se mbase është koha të kujtojmë se si u rindërtua gjermania e pasluftës dhe me çfarë fondesh.

Sipas Spiegel, obligacionet e përbashkëta "nuk janë një dhuratë bujare" nga Fronti i Veriut por se Italia dhe Spanja po përjetojnë tragjedi njerëzore dhe mjekësorë dhe se e meritojnë të ndihmohen gjithashtu edhe për faktin se kohët e fundit të dyja këto vende kanë zbatuar politika të forta shtrënguese  financiare përtej mundësive të tyre.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi, 610 viktima në Itali! 90 mijë vdekje në botë. 2000 viktima në një ditë në SHBA.


I.C./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?×

Lajmi i fundit

John

Plagosje me thikë në Vlorë, 22-vjeçari dërgohet me shpejtësi në spital