Çorvë e Çamërisë, supë me mish nga zonja Albana

Çorvë e Çamërisë

Përbërësit:

 • 500 gr mish viçi tul
 • 1 filxhan kafeje oriz
 • 3 lgj gjalpë të tretur
 • 2 lgj vaj ulliri
 • 2 të verdha veze
 • 1 kokërr limon
 • 1 tufë majdanoz
 • Kripë, piper i zi  

Përgatitja:

Fillimisht vendosim mishin në tenxhere të ziejë. Pasi të ketë marrë valë, heqim shkumën. Shtojmë kripën dhe e lemë të ziejë në zjarr të ngadaltë përreth 1 orë. E nxjerrim nga tenxherja mishin e zier tashmë, e lëmë të ftohet dhe e ndajmë në copa shumë të vogla. Më pas në tenxhere hedhim sërish mishin e copëtuar si dhe orizin e pastruar e larë më parë. I lëmë të ziejnë së bashku edhe për gjysmë ore. E heqim nga zjarri.

Në një enë porcelani hedhim të verdhat e vezëve, i rrahim mirë duke shtuar lëngun i një limoni. Hedhim më pas gjalpin e tretur në pak vaj ulliri dhe i përziejmë duke i rrahur fort. Shtojmë një lugë gjelle nga lëngu i supës që ka filluar të ftohet pakëz. Këtë masë e shtojmë në gatim dhe në fund rregullojmë shijen me majdanoz të grirë hollë dhe piper të zi sipas dëshirës.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

U vra nga ish-partneri në Itali, funerali i Klodiana Vefës të shtunën në Shqipëri, bashkia italiane hap llogari bankare për dy fëmijët jetimë

U vra nga ish-partneri në Itali, funerali i Klodiana Vefës të shtunën në Shqipëri, bashkia italiane hap llogari bankare për dy fëmijët jetimë