COVAX bën gati planin për shpërndarjen e vaksinës COVID, Shqipëria merr 141 mijë e 600 doza të AstraZeneca

Mes kritikave të shumta për vonesa dhe pabarazi në shpërndarjen e vaksinave, COVAX  dhe GAVI kanë bërë publik planin për shpërndarjen e dozave të para të vaksinave antiCOVID, në vendet me të ardhuira të ulëta dhe të mesme. Në planin paraprak të shpërndarjes së vaksinave  parashikohet shpërndarja e 1.2 milion dozave të AstraZeneca dhe Pfizer.

Për vendin tonë COVAX do të shpërndajë 141 mijë e 600 doza të vaksinës së AstraZeneca.  Shqipëria ka paguar 3.9 milion euro për të siguruar 1 140 000 doza nëpërmjet kësaj skeme.

Nga ana tjetër për Kosovën e cila, ende nuk ka filluar vaksinimin planifikohet të jepen 100 mijë e 800 doza.

190 vendet që i janë bashkuar COVAX, prillin e kaluar synonin një qasje të barabartë në shpërndarjen e vaksinave për të gjitha vendet.  

Drejtori i Përgjithshëm i GAVI  javën e kaluar tha se COVAX synonte të jepte 2.3 miliardë doza deri në fund të vitit, përfshirë 1.8 miliardë në vendet me të ardhura më të ulëta pa ndonjë kosto për qeveritë e tyre.

 

( Kliko këtu ) Dokumenti i plotë me sasinë për çdo shtet të shpërndarjes së vaksinave nga COVAX

Lajm në përditësim...

K.T./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento

Komente

 • Genc: 03/02/2021 22:46

  Po date se kur vijne kane apo thjesht luga bosh!

  Përgjigju
 • Hallo!: 03/02/2021 19:14

  Do bëhemi Kavjet e AstraZenekas,kur Zvicra se ka miratuar???!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij