Covid/ 2500 infeksione të reja, Irani merr një vendimin ndryshe për maskat

 

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore dhe vendet e punës, të cilat nuk respektojnë protokollet shëndetësore, do të mbyllen për një javë.

Rohani i bëri këto komente teksa paraqiti hapat e reja për luftën kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi.

“Mosmbajtja e maskës përbën shkelje të të drejtave të njerëzve të tjerë”, tha kreu i republikës islamike.

Vendosja e maskës në Iran do të bëhet e detyrueshme prej 5 korrikut, njoftoi Rohani, një masë kjo e nxitur nga shtimi i beftë I infektimeve.

“Punonjësit qeveritarë që nuk do të ofrojnë shërbime për njerëzit që nuk kanë maska dhe punëtorët që nuk respektojnë këto rekomandime, do të dërgohen në shtëpi”, deklaroi presidenti Iranian.

Në Iran, 148 njerëz kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të kaluara si rezultat i koronavirusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 11.408

Numri i të vdekurve në Iran ka arritur në 11,400, ndërsa ai i nfektimeve është gati 238 mijë. Mendohet megjithatë se shifrat reale të rasteve janë edhe më të larta se kaq.


Lajmi kryesor:

Covid/në Itali regjistrohen 21 viktima! 11 milionë infeksione në botë... Rekord i ri në SHBA, 57 mijë raste në një ditë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?×

Lajmi i fundit

John

E ardhmja e turizmit, Denaj: Do të jetë e vështirë! Rritja e konsumit dhe investimet do nxisin ekonominë