Covid, Emmanuel Macron për vaksinën: Shëndeti i njeriut nuk mund të blihet dhe as të shitet

Presidenti francez Emmanuel Macron ka shprehur mbështetje për Organizatën Botërore të Shëndetit dhe bëri thirrje për qasje të barabartë në çdo vaksinë për koronavirusin, ndërsa ka folur në një deklaratë të para-regjistruar për Asamblenë e 73-të Botërore të Organizatës së Shëndetit.

"Nëse zbulojmë një vaksinë kundër Covid-19, ajo do të jetë një e mirë publike globale dhe të gjithë duhet të kenë qasje në të," tha Macron.

Ai e quajti këtë një çështje të efektivitetit dhe parimit. "Shëndeti i njeriut nuk mund të blihet dhe as të shitet”, - tha Emmanuel Macron duke shtuar se "Ne kemi nevojë për një OBSH të fortë për të trajtuar Covid-19”.


Lajmi kryesor:

Asambleja e OBSH, më shumë se 100 vende mbështesin Bashkimin Europian për hetimin e origjinës së koronavirusit


  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore; 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?×

Lajmi i fundit

John

Si do të votohet në Kryeqytet? Ja si do të ndaheshin deputetët nëse zgjedhjet do të bëheshin sot