Covid, në Holandë vriten 10 mijë visonë pas dyshimit të transmetimit të infeksionit te njerëzit

Holanda do të vrasë rreth 10 mijë visonë pasi janë identifikuar dy raste të mundshme të transmetimit prej tyre të virusit Sars-CoC-2.

Që prej javës së kaluar ka nisur vrasja e shumë prej tyre pasi raste të infeksionit midis kafshëve janë gjetur në 10 ferma në vend.

Aktivistët e të drejtave të kafshëve kishin provuar më parë të ndalonin vrasjen, por drita e gjelbër erdhi pasi gjykata e Amsterdam bllokoi ankesën e paraqitur nga shoqatat. Rastet e para të koronavirusëve në ferma u identifikuan në muajin prill dhe në maj. Visonët, madje edhe këlyshët e tyre, do të vriten me gaz. Kina, Danimarka dhe Polonia janë mbarështuesit më të mëdhenj të vizonëve.

Studiues nga Universiteti i Pekinit thonë me siguri se origjina e infeksionit, nuk është  nga gjarpërinjtë por nga Visoni, një gjitar mishngrënës, mjaftë i përhapur në Kinë por edhe në Europë, lëkura e të cilit, mjaftë e çmuar, përdoret për prodhimin e peliçeve.

Patogjeni përgjegjës për epideminë i përket një familje të madhe të quajtur koronavirus, e cila përfshin viruse që shkaktojnë sindromën e rëndë të frymëmarrjes akute (Sars) dhe sindromën e frymëmarrjes së Lindjes së Mesme (MERS), si dhe ato që qëndrojnë pas ftohjes së zakonshme.

  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento

Komente

  • Kafsha: 08/06/2020 11:06

    Qelbesira gjysëmnjerëz bajga, neandertalę barbarë! Yyyyyyt qelbesira nuk late asgje pa vrarë e zhdukur ne kete planet! Nëna Natyre të veje dore të mbroje krijesat e saj nga muteria e gjysemnjerezve!

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ndryshon ligji/ Anëtarët e forumeve të partive deri tek diplomatët dhe bordet shtetërore do mbikëqyren për pastrim parash, lista e re dhe masat e forta