Covid në Itali/ Regjistrohen 1766 të infektuar dhe 17 viktima në vetëm një ditë  

 Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë Italiane, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 17 viktima nga koronavirusi ( edhe dje ishin 17)

Totali i vdekjeve që nga fillimi i emergjencës shëndetësore është rritur në 35.835

Autoritetet e shëndetësisë raportuan gjithashtu se sot u regjistruan edhe 1766 raste të reja pozitiv, (dje ishin 1.869) për një total prej 309.870 të prekurish nga Covid.

Gjithashtu pati edhe 724 të shëruar, për një total prej 224.417 raste pacientësh.

Në Rajonin e Lombardisë gjatë 24 orëve të fundit u raportua për 5 viktima dhe 216    raste të reja pozitive.

Covid-19 dhe shkollat ​​në Itali, 528 institucione të prekura

Në Itali janë 528 shkolla që janë prekur nga infeksioni i koronavirusit. Sipas të dhënave, 74.7% të rasteve pozitive janë studentët, vetëm 12.5% ​​janë staf pedagogjik.

Zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme e pashmangshme

Zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme e lidhur me COVID-19 në Itali është e pashmangshme, tha sot ministri i Çeshtjeve Rajonale, Francesco Boccia.

“Nuk duhet të ketë debat”, tha Boccia për gazetën “La Stampa”, - “Do të kemi një diskutim në parlament, por një zgjatje më duket e pashmangshme”, theksoi ai.

Qeveria italiane shpalli fillimisht një gjendje kombëtare të jashtëzakonshme në përgjigje të pandemisë në fund të janarit pastaj në fund të korrikut, ajo e rinovoi dhe e zgjati atë deri më 15 tetor.


Lajmi kryesor:

Në Itali 17 viktima dhe 1766 raste të reja! Bota prek pragun e 1 milion vdekjeve nga Covid-19 dhe më shumë se 33 milionë të prekur (VIDEO)


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve në Partinë Demokratike është i pavarur nga Lulzim Basha?×

Lajmi i fundit

John

Romë/ Shkatërronin makinat e vjedhura e më pas pjesët i shisnin, në pranga një shqiptar dhe një italian