Covid/ Studentët protesta në Athinë, bomba molotov dhe përplasje në rrugë

Covid/ Studentët protesta në Athinë, bomba molotov dhe përplasje në rrugë

Ditën e sotme në Athinë është duke u zhvilluar një protestë jashtë Palamentit nga studentë që kërkojnë siguri për t’u mbrojtuar nga Covid-19.

Studentët, shumë prej të cilëve të maskuar me maska dhe kapuçë, kanë mbushur rrugët e kryeqytetit, madje në disa momente ata kanë hedhur edhe bomba Molotov ndaj forcave të policisë e cila ka tentuar ti shpërndajë ata.

Pjesëmarrës në tubim ishin mësues, studentë dhe nxënës të cilët kërkojnë masa të reja antiCovid nga ana e qeverisë.

Disa nga kërkesat e studentve janë: Zgjidhja e problemit të përdorimit maske që e bën të vështirë mësimin. Orë më të shkurtra mësimore.Ulja e numrit të studentëve për klasë, rreth 15 në çdo klasë. Shtimi i mësueve për të mbushur të gjitha boshllëqet.Transport i sigurt, i shpeshtë dhe falas për studentët.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

LIVE/ Festë zikaltër, Lautaro ndëshkon Milanin (VIDEO)

LIVE/ Festë zikaltër, Lautaro ndëshkon Milanin (VIDEO)