Covid/100 milionë doza të ‘Sputnik-V’ nisen drejt Indisë! Rusia regjistron 132 vdekje dhe mbi 5500 raste të reja

Autoritetet shëndetësore në Rusi kanë raportuar për 132 viktima Covid në 24 orët e kaluar, shifër kjo që e ka rritur totalin e viktimave, që prej fillimit të pandemisë në 18 917. 

Gjithashtu në vend pati edhe 5670 raste të reja infeksioni, teksa numri i përgjithshëm i të prekurve ka shkuar në 1 milion e 79 mijë.

Rusia do të shesë 100 milionë doza të vaksinës Sputnik-V tek një kompani indiane

Fondi sovran i pasurisë ruse thotë se do të furnizojë me 100 milion doza të vaksinës së saj Sputnik-V kompaninë farmaceutike indiane ‘Reddy's Laboratories Ltd’ sapo të marrë miratimin e rregullatorit në Indi. 

Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF) ka rënë dakord të bashkëpunojë me firmën indiane në provat klinike dhe shpërndarjen e vaksinës.

Njoftimi vjen ndërsa India ka në total mbi 5 milionë raste të koronavirusit, pasi raportoi mbi 90mijë  raste të reja në 24 orët e fundit. 


Lajmi kryesor:

Italia regjistron 1585 raste të reja dhe 13 viktima! OBSH: Situata në Europë, shumë serioze... Zile alarmi Covid në Spanjë


  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?×

Lajmi i fundit

John

Skoci/ 16- vjeçari akuzohet për goditje me thikë në stacionin hekurudhor ndaj një të mituri 14- vjeçar