Sa shqetësuese janë variantet e reja të COVID-19, i Mbretërisë së Bashkuar, Afrikës së Jugut dhe Brazilit

Foto ilustruese

Variantet e reja të koronavirusit që po shfaqen kanë fuqi infektimi më të madhe se sa ai i shfaqur në fillim.

Shkencëtarët po studiojnë me urgjencë këto versione të mutuara për të kuptuar kërcënimin.

Cilat janë këto variante të reja?

Shqetësimet e ekspertëve aktualisht përqendrohen në një numër të vogël të varianteve të reja të koronavirusit:

  • Një variant në Mbretërinë e Bashkuar është bërë dominues në pjesën më të madhe të Britanisë dhe është përhapur në më shumë se 50 vende të tjera
  • Një variant i Afrikës së Jugut është gjetur gjithashtu në të paktën 20 vende të tjera, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar
  • Një variant nga Brazili

Nuk është befasi për ekspertët e shëndetësisë që variantet e reja të koronavirusit janë zhvilluar pasi çdo virus mutohet dhe krijon kopje të reja.

Ka shumë mijëra versione ose variante të ndryshme të Covid-19 që  po qarkullojnë.

Shumica e këtyre ndryshimeve janë të paqëndrueshme. Disa madje mund të jenë të dëmshëm për mbijetesën e virusit. Por disa mund ta bëjnë atë më infektive ose kërcënuese.

  • Sa serioze është?

Dyshohet se variantet e Mbretërisë së Bashkuar, Afrikës së Jugut dhe Brazilit mund të jenë shumë më ngjitëse sesa versionet e mëparshme.

Të tre kanë pësuar ndryshime në proteinën e tyre spike – kjo është pjesa e virusit që bashkohet me qelizat njerëzore.

Si rezultat, këto variante duket se janë të prirura në infektimin e qelizave dhe përhapjen.

Ekspertët mendojnë se lloji i Mbretërisë së Bashkuar ose “Kent” u shfaq në shtator dhe mund të jetë deri në 70% më i transmetueshëm ose infektiv, megjithëse hulumtimi i fundit nga Shëndeti Publik në Angli e vë atë midis 30% dhe 50%.

Varianti i Afrikës së Jugut u shfaq në tetor, dhe ai ka ndryshime më potencialisht të rëndësishme në proteinën spike sesa varianti në MB.

Britania e Madhe ka vendosur një ndalim të fluturimeve direkte nga Afrika e Jugut dhe kufizime të fluturimeve për në vend. Kushdo që ka udhëtuar atje kohët e fundit dhe kushdo me të cilin kanë qenë në kontakt, u thuhet që të vendoset në karantinë menjëherë.

Varianti i koronavirusit në Afrikën e Jugut/ Cili është rreziku?

Varianti i Brazilit u shfaq në korrik dhe ka tre mutacione kryesore në proteinën spike që e bëjnë atë të ngjashme me atë të Afrikës së Jugut.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar një ndalim të fluturimeve nga Amerika e Jugut dhe Portugalia si rezultat i këtij zhvillimi.

A do të funksionojnë akoma vaksinat?

Vaksinat aktuale janë krijuar për variantin fillestar të COVID-19, por shkencëtarët mendojnë se mund të funksionojë edhe për variantet e reja, megjithëse ende nuk janë plotësisht të bindur.

Studimet laboratorike janë duke u zhvilluar për të kontrolluar këtë.

Në të ardhmen mund të shfaqen variante të tjera të koronavirusit.

Edhe në skenarin më të keq, vaksinat mund të ridizenjohen dhe të rregullohen më mirë .

Ashtu si me vaksinat e gripit, ku çdo herë bëhet një goditje e re për të llogaritur çdo ndryshim në viruset e gripit që qarkullojnë, diçka e ngjashme mund të ndodhë për koronavirusin.

A janë më të rrezikshëm?

Aktualisht nuk ka asnjë provë që sugjeron se ndonjë prej tyre shkakton pasoja më të rënda.

Masa të tilla si larja e duarve, mbajtja e distancës nga njerëzit dhe mbajtja e maskës do të na ndihmojnë që të parandalojmë infektimet për shkak se variantet e reja përhapen më lehtë.

Variante të reja?

Do të përhapen shumë variante të reja dhe shkencëtarët nga e gjitha bota po studiojnë cdo variant të ri nga afër.

Studiuesit në Institutin e Kërkimeve Mjekësore në Kenia thonë se janë duke analizuar një variant të ri që është i ndryshëm nga llojet e Mbretërisë së Bashkuar dhe Afrikës së Jugut.

Ministri i Mbretërisë së Bashkuar për zhvillimin e vaksinave Nadhim Zahaëi thotë se tashmë janë vendosur masa për të prodhuar një valë tjetër vaksinash nëse është e nevojshme.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord nëse Shqipëria përdor edhe vaksinat ruse e kineze përveç vaksinave perëndimore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U ndryshonte ushqimeve datën e skadencës/ Radovani: Çështja i ka kaluar Prokurorisë! Produktet do tërhiqen nga tregu (VIDEO)