COVID-19/ Varianti i ri BA.2.86 zbulohet për herë të parë në Gjermani

COVID-19/ Varianti i ri BA.2.86 zbulohet për herë të parë në Gjermani

Varianti i ri i koronavirusit BA.2.86 është zbuluar për herë të parë në Gjermani, sipas raportimit nga grupi i punës në Institutin Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

“Varianti, i cili është caktuar për vëzhgim të veçantë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) që nga mesi i gushtit, u zbulua në Gjermani gjatë javës që përfundon më 27 gusht”, sipas RKI.

Ai ishte shfaqur tashmë në një numër vendesh të tjera. RKI raportoi gjithashtu se numri i infeksioneve akute të frymëmarrjes në Gjermani është rritur që nga fillimi i korrikut, shoqëruar me një rritje të rasteve të konfirmuara laboratorike të Sars-CoV-2, virusi përgjegjës për Covid-19.

RKI është një agjenci qeveritare gjermane dhe institucion kërkimor përgjegjës për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve. Deri javën e kaluar,  janë raportuar rreth 6 780 raste me Covid-19,  tre herë më shumë se në javën e parë të gushtit.

Numri aktual i infeksioneve besohet të jetë shumë më i lartë se numri i rasteve të konfirmuara nga testet laboratorike. Në shumë vende, tani po kryhen më pak testime sesa gjatë kulmit të pandemisë, dhe testet për variantet e virusit janë gjithashtu shumë më të rralla

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Grabitet një argjendari në Kamëz, autori merr bizhuteritë dhe arratiset

Grabitet një argjendari në Kamëz, autori merr bizhuteritë dhe arratiset