Covid/Britania e Madhe lehtëson masat e izolimit nga koronavirusi

Që nga dita e sotme, në Mbretërinë e Bashkuar janë lehtësuar të tjera masa të ndermarra për të frenuar përhapjen e infeksionit të koronavirusit, psh rihapja e aktiviteteve tregtare jo thelbësore, por gjithashtu do të jetë e detyrueshme të mbahen maskat në transportin publik.

Përkundër faktit se Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tani ka rekomanduar mbajtjen e maskave nga të gjitha dhe kudo në vende ende qëndron I ndezuar debati për efektshmërinë e maskave.

Disa argumentojnë se përdorimi i zgjatur i maskave mund të shkaktojë infeksione bakteriale, të tilla si MRSA (infeksion stafilokoksik).

Trish Greenhalgh, Profesor I shërbimeve shëndetësore të kujdesit parësor në Universitetin e Oksfordit, thotë se “Duke mbajtur maska, ne statistikisht do të kemi sukses për të zvogëluar rrezikun e përhapjes së virusit në mesin e popullatës.


Lajmi kryesor:

Covid, regjistrohen 26 viktima në Itali! Rreth 8 milionë raste infeksioni në botë… Vatra e re e koronavirusit tremb Pekinin


  • Sondazhi i ditës:

    A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?×

Lajmi i fundit

John

Nishani: Lëvizja e Berishës mund të jetë për interesa personale, por i shërben partisë! Disa takime po ia organizojnë deputetë të PD! S’ka pakt të fshehtë me Bashën