Covid-Francë/ 1/3 e infeksioneve në shkolla dhe universitete…Nobelistët: Masa bllokimi nga 1 deri 20 dhjetor

Një e treta e infeksioneve Covid-19 në Francë kanë të bëjnë me shkolla dhe universitete. Kjo është ajo që del nga buletini i fundit javor i shëndetit publik.

Sipas Le Monde, për herë të parë, bota e arsimit ndodhet nw krye tw renditjes me 195 vatra aktive Covid, e ndjekur nga strukturat e sistemit shëndetësorë në Francë

Ndërkohë dy ekonomistw francezë, fitues tw Çmimit Nobel, Esther Duflo dhe Abhijit Banerjee janw shprehur pwr Le Monde se qeveria franceze duhet tw vendosw maswn e bllokimit total nga 1 deri në 20 Dhjetor, për të siguruar që festimet e Krishtlindjeve në familje mund të zhvillohen me një rrezik të zvogëluar të transmetimit të koronavirusit

Një opsion i tillë sipas tyre, do të zvogëlojë rreziqet e infeksionit për njerëzit më të prekshëm, përfshirë të moshuarit.

Sipas Duflo dhe Banerjee, të cilët fituan Çmimin Nobel në 2019 për punën e tyre në uljen e varfërisë, një bllokadë e tillë do të kishte ndikim të kufizuar në shkolla dhe do të ishte më pak e dëmshme ekonomikisht sesa "anulimi total i Krishtlindjeve”.

Franca ka regjistruar gjatë 24 orëve të fundit mbi 14 mijë raste të reja të identifikuar me Covid por autoritetet janë shprehur se nuk do të ketë mbyllje totale teksa gjysma e vendit është shpallur ‘zonë e kuqe’.


Lajmi kryesor:

Në Itali 17 viktima dhe 1766 raste të reja! Bota prek pragun e 1 milion vdekjeve nga Covid-19 dhe më shumë se 33 milionë të prekur (VIDEO)


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Skandali me nënshtetësitë pa asnjë verifikim, a duhet të ngrihet një komision hetimor për presidentin llir Meta?×

Lajmi i fundit

John

Duka-Rama nuk prodhon rezultat, Liga Profesioniste: Bojkoti vazhdon, afat qeverisë deri të enjten për përgjigjje