Covid/Francë, rihapen bare dhe restorante, gati aplikacioni i gjurmimit

Sot Franca është rikthyer në jetën normale teksa janë rihapur baret, restorantet, plazhet, parqet dhe ka rifilluar mësimi në Shkollat e Mesme.

Në zonat më pak të prekura nga koronavirusi, 'zonat e gjelbërta', janë rihapur edhe teatrot, palestrat dhe pishinat.

Kthimi në normalitet në zonat portokalli do të jetë më i ngadaltë psh rajonet e Parisit, Mayotte dhe Guajana, ku janë rihapur vetëm shkollat ​​e mesme profesionale kurse baret dhe restorantet do operojnë vetëm në hapësira të caktuara kurse palestrat do të qëndrojnë të mbyllura.

Në Paris, duke përfituar nga temperaturat e larta,janë rihapur parqet.

Nga sot të gjithë francezët do të jenë në gjendje të lëvizin pa probleme në territor, sepse kufiri prej 100 km larg shtëpisë ka rënë. Nga sot në mesditë aplikacioni 'stopcovid' do të jetë i disponueshëm në të gjithë vendin


Lajmi kryesor:

Covid, ulet numri i viktimave, në Itali 55 vdekje në 24 orët e fundit! Pandemia nuk njeh limite në Amerikën Latine...SHBA 20,000 raste të reja në një ditë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të domosdoshme listat e hapura?×

Lajmi i fundit

John

Plagosi me kaçavidë 31-vjeçarin, arrestohet adoleshenti në Durrës