Covid-Kinë, në karantinë pa kontakte njerëzore, vetëm me robotë dhe të spiunuar nga kamerat e komshinjtë (FOTO+VIDEO)Në botën e re, e cila nuk është ajo dystopiane e përshkruar në libin me autor Aldous Huxley, por kjo kineze e pas emergjencës Covid 19, Kina duket se po përgatitet për tu përballur për një kohë të gjatë me koronavirusin teksa po merret seriozisht me masat paraprake ndaj atyre që vijnë nga jashtë ose nga Hubei, ende shumë të ekspozuar ndaj infeksionit prej koronavirusit, masa që nuk janë asnjëherë shumë: karantinë për dy javë dhe asnjë kontakt njerëzor, madje as për të shkuar për të blerë ushqime.

Dorëzimi i nevojave themelore i është besuar robotëve të vegjël 1.5 m i gjatë i cili lëviz i vetëm nëpër korridoret e pallatit apo hotelit, merr ashensorin dhe kur mbërrin në destinacion telefonon të karantinuarin.

Gjithashtu mjekët me kostume mbrojtëse shkojnë çdo ditë nëpër shtëpi apo hotele atje ku banojnë të karantinuarit dhe i pyesin që nga jashtë derës për temperaturën për shfaqen e ndonjë simptome të mundshme.

Pekini lehtësoi masat kufizuese këtë javë, me përjashtimin e vetëm të udhëtarëve nga vendet e huaja dhe Hubei, provinca ku virusi u shfaq për herë të parë në fund të vitit të kaluar. Në hotelet karantinë në qendër të metropolit, një roje ulet në një tavolinë në çdo kat për të monitoruar të gjitha lëvizjet. Vetmia ndërpritet vetëm nga robotët dhe personeli shëndetësor.Për të karantinuarit nuk ka asnjë mënyrë shpëtimi apo për të sfiduar masat e izolimit pasi në të gjitha dyert e hotelit apo banesës janë të instaluara kamera sigurie. Dhe si të mos mjaftonin këto masa fqinjët janë të detyruar me ligj të vëzhgojnë dhe informojnë për çdo thyerje të rregullave të karantinës


Lajmi kryesor:

Covid, ulen ndjeshëm vdekjet në Itali, 195 viktima në 24 orë! Më shumë se 3.5 milionë raste infeksioni në botë! Trump: Vaksina gati deri në fund të vitit


I.C./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?×

Lajmi i fundit

John

Do shpërndajë parlamentin? Meta: S'bëj lëvizje boshe! Do e bëj kur të ketë një opozitë gati për qeverisje