Covid/SHBA, Trump: Jam informuar nga 007 për koronavirusin që në muajin janar...së shpejti raporti amerikan për Kinën

Donald Trump përmes një postimi në Twitter shkruan se ai ishte informuar nga inteligjenca amerikane për epideminë e koronavirusit që në muajin janar dhe se fal ndalimit të udhëtimeve për dhe nga Kina ai kishte shpëtuar dhjetra jetë njerëzish.

Sipas një zyrtari të administratës amerikane, i cili foli para mediave, presidenti amerikan Donald Trump kishte marrë dy njoftime nga inteligjenca mbi koronavirusin.

Njoftimi i parë i kishte ardhur 8 ditë përpara se ai të mbyllte kufijtë për udhëtimet për dhe nga Kina dhe njoftimi i dytë në fund të janarit. Në njoftimin e parë thuhej se koronavirusi mund të përhapet në nivel global dhe se shumë nga të infektuarit mund të vdesin.

Njoftimi i dytë ishte në 28 janar, kur Trump mori informacione se virusi tani po përhapet edhe se vdekjet ishin të përqendruara në Kinë. Trumpit gjithashtu iu tha se Kina nuk dëshironte të ndante të dhënat që kishte për epideminë me SHBA.

"Unë mendoj se kinezët bënë një gabim. Ata u përpoqën ta fshehin koronavirusin por  dështuan", tha presidenti amerikan, duke specifikuar që Kina lejoi që koronavirusi të përhapet në SHBA dhe në vendet e tjera.

Trump njoftoi gjithashtu se një raport amerikan për koronavirusin dhe Kinën do të dalë së shpejti.
 


Lajmi kryesor:

Covid, ulen ndjeshëm vdekjet në Itali, 195 viktima në 24 orë! Më shumë se 3.5 milionë raste infeksioni në botë! Trump: Vaksina gati deri në fund të vitit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Lufta nuk është lojë, o komandant!