Covid-Spanjë/ Rritet numri i infeksioneve, Katalonja fut në karantinë 210 mijë persona

Qeveria në rajonin spanjoll të Katalonjës ka futur në karantinë rreth 210 mijë persona, banorë te 38 bashkive të vogla në provincën e Segrià pas identifikimit të 9 vatrave të reja të infeksionit

Presidenti i këtij rajoni, Quim Torra tha se askush nuk do të lejohet të hyjë apo të dalë nga Segria – një zonë bujqësore në perëndim të Barcelonës, që përfshin edhe qytetin Lledia.

Masat e izolimit nisin sot pasdite dhe qytetarët  që nuk jetojnë në këtë zonë, do të lejohen që të largohen.

Në Spanjë janë raportuar 400 infektime të reja. Vetëm në qytetin Lledia, janë regjistruar 155 raste të reja me koronavirus.


Lajmi kryesor:

Covid/në Itali regjistrohen 21 viktima! 11 milionë infeksione në botë... Rekord i ri në SHBA, 57 mijë raste në një ditë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë tuaja SPAK?×

Lajmi i fundit

John

Sot 4 viktima dhe 130 raste të reja me COVID-19