Covid/Zvicër, aplikacion identifikimi për rastet e prekur nga infeksioni... Hyrja në restorante me detyrimin për t’u identifikuar  

Zvicra do të nisë funksionimin e një aplikacioni smartphone, javën e ardhshme, i krijuar për të gjetur personat e infektuar potencialisht me Covid-19. Në të njëjtën kohë, klientët duhet të lënë emrin dhe numrin e tyre të telefonit për të hyrë në restorante, të cilat do të jenë në gjendje të rihapin dyert të hënën.

Në fillim të kësaj jave, parlamenti zviceran kundërshtoi planet fillestare të qeverisë për zbatimin e planit për aplikacionin, duke thënë se plani për aplikacionin nuk kishte një bazë të përshtatshme ligjore, ndërsa Adrian Lobsiger – një ish zyrtari i qeverisë për mbrojtjen e të dhënave - tha se nuk ka asnjë bazë ligjore që detyron pronarët e restoranteve për të identifikuar klientët e tyre.

Faza pilot e aplikacionit, e cila pritet të zgjasë deri më 31 maj, do të kufizohet në "një grup specifik të popullatës", tha Ministri i Shëndetësisë Alain Berset.


Lajmi kryesor:

COVID-19/ Ulet ndjeshëm numri i viktimave në Itali, mbi 100 mijë të shëruar! Trump: Koronavirusi do largohet edhe pa u gjetur vaksina


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?×

Lajmi i fundit

John

'Babai' dhe 'fëmijët e gjetur' në PD