Çun Lajçi thur vargje për Tiranën dhe Parkun e Liqenit 

Çun Lajçi thur vargje për Tiranën dhe Parkun e Liqenit 

Çun Lajçi

"Gjithçka qenka, siç ishte, pos rrugëve, lodrave, dritave e Amfiteatrit të Lalit Erion”.

Mes nostalgjisë për të shkuarën dhe të bukurës së të sotmes, shkrimtari i mirënjohur Çun Lajçi ka portretizuar gjithcka në vargje kushtuar Parkut të Liqenit të Tiranës.

Përmes rreshtave sa të ndjera aq edhe reale mbi natyrën por edhe pamjeve relaksuese që të fal parku më i madh i kryeqytetit sot shkrimtari Lajçi vecon kontributin e kryebashkiakut Veliaj për ta kthyer sot Liqenin në destinacionin e preferuar për të gjitha moshat, që nga më të vegjlit me këndet e lodrave, tek të rinjtë me amfiteatrin, e deri tek më të moshuarit që e përshkojnë atë përmes rrugëve dhe ndricimit përgjatë orëve të mbrëmjes.

Mes rreshtave të thurura dhe recituara bukur poeti, ndër më të dashurit e të gjitha trevave shqipfolëse, krahason Tiranën me të birin, Laertin, në një ditë si kjo me shi.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Fluksi i emigrantëve me gomone, ministri britanik: Mijëra shqiptarë janë kthyer në atdhe, disa edhe janë arratisur! Shumica presin ende të nisen

Fluksi i emigrantëve me gomone, ministri britanik: Mijëra shqiptarë janë kthyer në atdhe, disa edhe janë arratisur! Shumica presin ende të nisen