Cunami pasoi vullkanin në Indonezi, të paktën 168 persona të vdekur, qindra të tjerë të plagosur (VIDEO-FOTO)

INDONEZI- Të paktën 168 persona kanë mbetur të vrarë, 750 të tjerë kanë mbetur të plagosur, ndërsa 33 janë shpallur të zhdukur pas një cunami që ka goditur Indonezinë.

Sipas autoritetet përkatëse në Indonezi cunami mund të jetë shkaktuar nga një rritje jonormale e baticës, për shkak të hënës së re dhe një rrëshqitjeje dherash nënujor, aktivitete të ndodhura pas shpërthimit të vullkanit “Krakatoa”.

I njëjti vullkan është përgjegjës për një nga shpërthimet më vdekjeprurëse të historisë, atë të vitit 1883 që shkaktoi mbi 36,000 vdekje.

Indonezia është një prej vendeve më të prekura nga fatkeqësitë natyrore, pasi shtrihet në të ashtuquajturën “unazë e zjarrtë” e Paqësorit, ku pllakat tektonike përplasen me njëra-tjetrën, duke e bërë këtë zonë të prekshme nga vullkanet dhe tërmetet më të fuqishme të botës. Lëkundje të cilat pasohen edhe nga valë të mëdha që shkaktojnë tragjedi.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Presidenca malazeze akuzon Rusinë për ndërhyrje në punët e brendshme të Malit të Zi