Nafta do kushtojë 5 lekë më lirë, do shitet 206 lekë/litri! Ulet me 3 lekë dhe benzina! Çmimet e reja nga nesër në 12:00

Nafta do kushtojë 5 lekë më lirë, do shitet 206 lekë/litri! Ulet me 3 lekë dhe benzina! Çmimet e reja nga nesër në 12:00

Foto ilustruese

TIRANË- Nga nesër (30 nëntor) ora 12:00, nafta dhe benzina do të shiten më lirë, e ndërsa gazi prej disa ditësh vijon të mbetet i pandryshuar. Kështu, nafta do të shitet me 5 lekë më pak, pra 206 lekë për litër nga 211 lekë që ishte. Ulje ka pësuar edhe benzina që do të kushtojë 191 lekë/litri ose 3 lekë më pak. E ndërsa gazi mbetet i pandryshuar. Ai do të kushtojë 71 lekë/litër.

"Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të jetë jo më shumë se 206 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 194 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN të jetë jo më shumë se 191 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 179 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 71 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 59 lekë/litër për automjetet. Çmimi i gazoilit për peshkim është vendosur 112 lekë/litër", thuhet nw vendim. 

Nisur nga akuzat e shumta, ku kërkohet shkrirja e Bordit me argumentin se po mbron interesat e oligarkëve dhe jo të qytetarëve, sqarohet se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës

"Ministria e Financave dhe Ekonomisë ndjen detyrimin të sqarojë opinionin publik se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës", thuhet në njoftim. 

Çmimet e reja
Nafta Ishte 211 lekë/litër
Nafta Bëhet 206 lekë/litër
Benzina Ishte 194 lekë/litër
Benzina Bëhet 191 lekë/litër
Gazi   71 lekë/litër (Nuk ndryshon)

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kodra: 29/11/2022 23:18

    Mire qe eshte topi se per bordin

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Çështja e McGonigal ‘s’lë rehat’ as ‘Sigurinë’, Salianji: Ai ka bërë lëmsh gjithë dynjanë ne merremi me tema sporti, e ke takuar ti? Peleshi: Jo, por s’do ishte mëkat

Çështja e McGonigal ‘s’lë rehat’ as ‘Sigurinë’, Salianji: Ai ka bërë lëmsh gjithë dynjanë ne merremi me tema sporti, e ke takuar ti? Peleshi: Jo, por s’do ishte mëkat