VIDEO/ Dosja e inceneratorëve, ish-ministri Damian Gjiknuri pyetet për 6 orë në SPAK: Dhashë shpjegime, por është sekret hetimor

TIRANË- Ish-ministri i Infrastrukturës dhe Energjetikës, Damian Gjiknuri u pyet për 6 orë e gjysmë në SPAK këtë të premte. Ende nuk ka një qëndrim zyrtar mbi arsyet, por burime për Report Tv thonë se Gjiknuri u pyet nga prokurorja Enkeleda Millonai si person që ka dijeni për rrethanat e hetimit për inceneratorët, çështje ku është përfshirë ish zv/kryeministri Arben Ahmetaj.

Në një komunikim të shkurtër për mediat në dalje të SPAK, GJiknuri nuk dha detaje mbi çfarë foli duke thënë se është sekret hetimor.

“Është gjëja më normale të vish të japësh shpjegime për ushtrimin e detyrës. Është sekret hetimor”- tha Gjiknuri.

Pyetje: Për Mc Gonigal apo inceneratorët?

Gjiknuri: Mund të jenë edhe çështje të tjera...

Më 22 shkurt 2022 në komisionin hetimor për inceneratorët Gjiknuri pranoi se njihte 2 pronarët e inceneratorëve Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton, por se me këtë të fundit tha se është takuar disa herë për shkak të punës. Ndërkohë PD e ka kundërshtuar duke thënë se lidhjet e Gjiknurit me Mërtirin e Zoton janë më shumë.

Ndërsa dokumentet e Prokurorisë së Posaçme mbi hetimin ndaj ish-Zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj, zbuluan se ish-Ministri i Energjisë, aktualisht deputet i PS-së, përfitoi, në dy raste, pagesa hotelesh nga biznesmeni Klodian Zoto. Në dosje rezulton se dhe ish ministri Damian Gjiknuri ka qenë në një hotel me Arben Ahmetaj në Frankfurt të Gjermanisë për të cilin janë paguar 1052 euro, por vetë Gjiknuri ka mohuar më herët të ketë përfituar pagesa hotelesh nga Zoto.

Kjo është hera e dytë që paraqitet në SPAK. Herën e parë ishte në cilësinë e kallëzuesit sot si person që ka dijeni për rrethanat e hetimit.

S.G/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Format tjeter: 02/03/2024 12:03

  Po pse se pyesni per gjirot ne abudabi e dybaj me fraten e tigrit per pallatet qe do ndertonin me tigrin dhe fraten pyeteni pyeteni se ju pergjigjet.Falimderit Dames u njoh Ferragamo çar kepuces ka.Prandaj tigri e holli nje llafe te mire e di ai se po hapi goj Damja punet shkojne keq.Ska konsull qe te mbron

  Përgjigju
 • Anduel cerrja: 02/03/2024 11:15

  Se mos vetem ky ka gjynahe ne Vlore.po Sinan bixga.po ilir leshbushtri.ky te pakten nuk eshte intrigant s.ke ci thua

  Përgjigju
 • xXx: 01/03/2024 22:55

  Këta do bëjnë Shqipërinë:Damian Guruja,Arben Tigrushi,Saimo Qorri,Ilir Gallofi(Beqja),Like floriri,Lul matematicieni,Edi Lloshi,Elisa e Kënos,Sali shpellari...

  Përgjigju
 • Bela: 01/03/2024 22:43

  Jane gjynahet qe ke bere ne Vlore me Vilmen.Tamam cfare ke bere do i shlyesh

  Përgjigju
 • Dalipi: 01/03/2024 19:04

  Sbesoj se ke qit noj emer qe sduhet

  Përgjigju
 • Tani: 01/03/2024 17:45

  E shpeton guruja e gruas i ben magji te shoetoj

  Përgjigju
 • Leshbushtri: 01/03/2024 16:52

  Ke nja ca gjynahe nga emerimet qe ke bere ne Vlore.Do i lash ske ca ben

  Përgjigju
 • Lenci: 01/03/2024 16:21

  TIK TAK TIK TAK TIK TAK ORA PO TE AFRON. SHKO PUTHI KEMBET GURU'S INDJANIT QE ECEN ZBATHUR.....

  Përgjigju
 • sapa: 01/03/2024 16:02

  Asgje nuk ju ndodh,eshte e gjitha e inskenuar!Keshtu do shkoje me vite derisa shqiptari me naiv i planetit ta kuptoje qe eshte teater!

  Përgjigju
 • xXx: 01/03/2024 13:01

  Mos kini merak per kete se do ta shpetoj guru-ja...

  Përgjigju
 • Bobi: 01/03/2024 12:43

  Edhe ky qe ha fruta pas shpine. Hajdut me damke. Leket e shqiptareve te vjedhura nga ky shkonin per gurun nga India. 20 milion euro per km rruget

  Përgjigju
  • Besi: 01/03/2024 12:47

   Karma.

 • Sondazhi i ditës:

  Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Rey Manaj 21 gola në Turqi, shënon në shtesë dhe 'fik' ëndrrën e Fenerbahces për titullin

VIDEO/ Rey Manaj 21 gola në Turqi, shënon në shtesë dhe 'fik' ëndrrën e Fenerbahces për titullin