Danimarka: Në burgun e Gjilanit do të dërgohen të dënuar me dëbim

Danimarka: Në burgun e Gjilanit do të dërgohen të dënuar me dëbim

Burgu i Gjilanit

Ministria e Drejtësisë e Danimarkës ka thënë se personat që do të dërgojë në një burg të Gjilanit, në përputhje me marrëveshjen me Kosovën për burgjet janë të dënuar me dëbim nga Danimarka.

Muajin e kaluar Kosova njoftoi se do të lëshojë me qira Danimarkës një burg me 300 qeli në qytetin jugor të vendit.

Gjithashtu vlen të theksohet se shteti Danimarkës nuk do të sjellë të dënuar për terrorizëm, krime lufte apo të dënuar të diagnostikuar me çrregullime të rënda mendore. Ndërsa ata duhet që dënimet e tyre t’i kryejnë në kushte të njëjta sic do t’i kishin kryer në një burg danez, përfshirë dhe kushtet fiziket.

Shteti danez thuhet se pret që burgu në Gjilan të jetë i gatshëm për përdorim nga ata për rreth dy vite, pra deri në vitin 2026.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Formacionet zyrtare/ Nis Euro 2024, titullarët e Gjermani - Skoci

Formacionet zyrtare/ Nis Euro 2024, titullarët e Gjermani - Skoci