Dasho Aliko debat në Gjirokastër, irritohet PD-LSI: Policia nuk njeh Presidentin, ky është puç (VIDEO)

Debat dhe tensione edhe në Gjirokastër. Policia e rendit nuk ka lejuar përfaqësuesit e PD dhe LSI-së që të futen në ambientet e KZAZ nr. 78 që është vendosur te Pallati i Sportit për ta liruar. N/kryetari i bashkisë Gjirokastër Aurel Lapa kërkon nga kryetari  i KZAZ-së Roland Skëndi lirimin e ambienteve.

"Gjendja është në pozicion të kundra ligjshëm, arbitrar nga policia dhe KQZ që kanë uzurpuar një ambient publik. Në Shqipëri nuk ka zgjedhje sipas Presidentit. Kemi të bëjmë me një veprim që bie ndesh me ligjin, ata që po veprojnë sot do të mbajnë përgjegjësi.

Pronari i këtij institucioni është bashkia dhe të mos e mbajë të bllokuar për një proces të paligjshëm, të pa realizueshëm" tha Tritan Shehu. Ndërsa Vangjel Tavo tha se "Kryetarja e bashkisë i ka bërë kërkesë KQZ-ja që të lirojë ambientin pas dekretit të presidentit.

Policia deklaron se njeh KQZ-në dhe jo Presidentin. Jemi në momentet e puçit institucional. Do të rezistojmë. Nuk pretendojmë që të ndodhë ajo që ndodh në trevat e tjera, pasi jemi në Gjirokastrën e kulturës" tha ai.


Lajmi kryesor:

Pas sulmeve ndaj 14 KZAZ-ve, në mbrëmje shpërthen edhe në Kavajë! Kryebashkiaku i PD-së nxjerr zjarrfikësit kundër policisë (VIDEO)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

John

Qëllohet me armë drejt një lokali në Shkodër, shpallet në kërkim autori