DEA shkatërron grupin e trafikut të kokainës në Kolumbi, drejtohej nga shqiptari 'Jimmy'! Korruptoi zyrtarë aeroporti për të kaluar drogën me avion

Një shqiptar ka rënë në pranga e policisë në Kolumbi, pas një operacioni të agjencisë amerikane, DEA, i akuzuar për trafik droge. Mediat e huaja bëjnë me dije se shqiptari i arrestuar është Agim Çerma, nga Lushnja, i cili ishte edhe koka e grupit kriminal, ndërsa njihej me pseudonimin 'Jimmy'.

Veç shqiptarit, në pranga ranë edhe 4 bashkëpunëtorët e tij, për qëllime ekstradimi në Amerikë, aksion që u ndërmor në përgjigje të një kërkese nga një gjykatë e SHBA.  Burime për ReportTv bënë me dije se të përfshirë në këtë aksion kanë qenë edhe policia shqiptare.

Shqiptari Çerma ishte përgjegjës për koordinimin e rrugëve për të bërë të mundur trafikimin e kokainës. Ai merrte para nga grupet kriminale në Europë  dhe blinte kokainë në zonën e Cauca në Kolumbi, e më pas garantonte dërgimin e drogës në fluturimet nga aeroporti ndërkombëtari ‘Alfonso Bonilla Aragón de Palmira’. Po ashtu, ai fuste kokainë në SHBA nëpërmjet porteve të ishujve Karaibe.

Çerma dhe bashkëpunëtorët e tij ishin të lidhur edhe me ‘Klanin e Golfit’ dhe grupe të tjera kriminale për të blerë dhe transportuar kokainën, ndërsa kishin vendosur kontakte me kontrollorët e trafikut ajror, për t’i lejuar ata të nisnin ngarkesën.

Të arrestuarit e tjerë janë William Cruz Pérez, Pedro Antonio Penagos Londoño, Jairo Fernando Cardona López dhe Edëin Durlandy Montilla González.

Gjatë operacionit, u kapën më shumë se 333 kilogramë kokainë dhe më shumë se 100 mijë dollarë.

 

 

J.SH./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • tony: 20/07/2021 10:43

  shqiptaret asnjeher se kan ulur koken. e se ulin as kete her. sa per telat qe u keputen, nuk esht e vertet, madje jan forcuar me shum. ai qe rri ne kryeministri esht vetem sosja, ndersa i verteti ndodhet ne kolumbi, me forcat e farc, te siguroje forcimin a shqiperis nga serbet e greket. ai esht nje hero i vertet. rroft perjet er.

  Përgjigju
 • Iris: 19/07/2021 21:25

  Po na keputen telat per <<Toni Montanen >> e Lushnjes qe ka per te provuar drejtesine amerikane.Si do ja beje pa privilegjet shqiptare,pa gjykim te shkurtuar,pa <<raporte mjekesore>>,pa <<arrest shtepie>>,pa gjykates e prokurore qe te mbrojne e te shpetojne me mire se nje avokat;per te mos folur pastaj per burgjet,s'ka me lukse si ne Shqiperi,s'ka me darka e gosti si ato qe bejne ne burgjet evropiane dhe kontrollet e qelive kane per te qene rutine e perhershme.Numero ditet e oret,numero dhe rrit kater sy e vesh,qe te rruash kurrizin e koken nga te burgosurit e tjere,se burgje si ato amerikanet do te te bejne te enderrosh per ato shqiptare.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Vrasja e ish-deputetit në Shkodër, policia shoqëron disa banorë të zonës! Autori ka dyshohet se ka vëzhguar lëvizjet e Pashko Ujkës prej disa ditësh! Familjarët mohojnë konfliktet