Debati mbi testimet masive/ Zëdhënësja e Berishës kundër Bashës dhe LSI-së: Harxhim i kotë kohe dhe energjie

Sali Berisha dhe Erla Mhilli

Në opozitë jo të gjithë janë të unifikuar në qëndrimin e tyre. E ndërsa Lulzim Basha dhe LSI-ja kërkojnë teste masive të qytetarëve për të zbuluar nëse janë ose jo të prekur nga koronavirusi, zëdhënësja e Sali Berishës, Erla Mhilli mendon dhe argumenton ndryshe.

"Nje pyetje, e zeme se sot u bene 500 teste, 1000 a me sh ska rendesi, dhe dalin negativ psh. Ca ndodh neser apo pasneser apo pas ca ditesh me keta kur te zbresin me ble buken apo pazarin? Mund te infektohen. Bejne prap test keta?? Se askush nuk eshte imun nga kjo semundje. Dmth testi percakton nese je apo sje i prekur deri momentin qe e ben, por nuk percakton qe sdo prekesh kur te dalesh nga shtepia. Ne kushtet kur epidemia ka shperthyer dhe nuk jemi ne fazat e para dhe kur masat ekstreme jane marre, dmth te gjithe jane ne karantine dhe duhet ta konsiderojne veten sikur e kane covidin, besoj qe realisht nuk behet dot

Kete duhet ta besh pavaresisht nese e di qe je apo jo negative. Une ve maske dhe doreza kur dal per pazar. Jemi ne kushtet kur te gjithe duhet ta konsiderojne veten sikur jemi pozitive. Testi nuk na ben imune nga virusi, cdo dite jemi te rrezikuar. Do ishte lluks te behej testi vetem per ti hequr njeriut dyshimin. Une dyshimin e kam cdo dite pasi kthehem nga pazari. E bej sot testin, dal negativ, pas tre ditesh per dreq ndodh nje pakujdesi dhe e marr. Cdo bej prap test? Eshte nje harxhim energjie i papare ne kushtet ku ndodhemi dhe nuk vlen, plus nuk behet dot. Dmth kur ti ke nje pacient me Covid ti gjurmon dhe teston njerezit qe kane pasur te bejne me kete person. Nuk ben teste kot. Psh me duket mua sikur jam paqef dhe o burra te bej testin qe te jem e sigurt. Ne aktualisht jemi ne masen ekstreme te karantines, dmth zere se e kemi dhe sduhet te dalim qe mos te infektojme njeri. Keshtu duhet ta shofim veten. Plus mendoj qe per personat asimptomatik testi do luante nje rol negativ. Dmth nese ti je infektuar por nuk ke simptoma e kalon pa e kiptuar dhe me qete (ama je ne shpi ne karantine si te tere), nese ti e merr vesh qe je i infektuar besoj kjo do ndikonte ne perkeqesim te gjendjes se personit" shkruan Erla Mhilli.
 


d.ba./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A keni besim se sistemi zgjedhor do të ndryshojë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare?

Komento

Komente

 • Kujtesa: 07/04/2020 11:38

  Foli edhe kjo qe dilte ne komunikata per shtyp te PD-se edhe thoshte qe femija i Edi Rames nuk eshte i tij e lloj-lloj palaçolleqesh te tjera. Kini miresine Shqiptarja.com mos na postoni asgje nga kjo zonje qe nuk e njoh, por me mjafton te kujtoj daljet e saj per shtyp.

  Përgjigju
 • Delinquenti: 07/04/2020 08:26

  Kjo eshte dhe arsyeja qe OBSH nuk ben teste ne mase.Shyqyr nje here qe foli dikush nga e djathta sic duhet osht menimi vet o i dikujt tjeter nuk ka problem.Por prap PD eshte shume shume mrapa me idete dhe sygjerimet qe japin per covid 19

  Përgjigju
 • Sidrit Golemi: 07/04/2020 07:29

  Tango Berishiane, - dy hapa para (per tre jave vuri gjithe opoziten te uleriste, tampone teste!, tampone! teste!, tampone teste!, te testohen te gjithe shqiptaret!), - nje hap prapa (te gjithe jane ne karantine dhe duhet ta konsiderojne veten sikur e kane covidin, besoj qe realisht nuk behet dot ... Testi nuk na ben imune nga virusi, cdo dite jemi te rrezikuar. Do ishte lluks te behej testi vetem per ti hequr njeriut dyshimin ... E bej sot testin, dal negativ, pas tre ditesh per dreq ndodh nje pakujdesi dhe e marr. Cdo bej prap test? Eshte nje harxhim energjie i papare ne kushtet ku ndodhemi dhe nuk vlen, plus nuk behet dot. .....)

  Përgjigju
 • Vlora Vlora: 06/04/2020 21:58

  Berisha do nje mut

  Përgjigju
  • Mese e Drejte,por te madhe nga te Lopes ..: 07/04/2020 11:18

   Hufff..Öse te Gomarit ..

  • Xhejms Gond: 06/04/2020 23:19

   Po ti çfare do yllo?×

Lajmi i fundit

John

Dy aksidente në Korçë pak para mesnate, 60-vjeçari përplaset nga makina