'Defender 21'/ Ushtarët e huaj 'zhveshin uniformat', festë me muzikë 'Kuqezi', ia marrin këngës e valles në Vlorë (VIDEO)

Ushtarakë të kombeve të ndryshme të mbledhur në Shqipëri për stërvitjen më të madhe Defender 21, mbrëmjen e së enjtes kanë zhveshur unfirormën dhe janë bërë një nën tingujt e muzikës.

Pamjet i përkasin një lokali në zonën e Lungomares në Vlorë, ku ushtarakë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi,  SHBA-të, Kroacia, Greqia, Kosova, Britania e Madhe, Çekia, Hungaria dhe  Rumania iu bashkuan argëtimit me muzikë karaoke.

Nuk munguan këngët himn të shqiptarisë si “Kuqezi” dhe “Xhamadani Vija Vija”. Por jo vetëm shqip. Muzika shpërtheu nga të gjitha kombësitë. Kështu mbrëmja e djeshme në Lungomare mori emrin e Defender Europe 2021.

‘Defender Europe 21 është stërvitja më e madhja ushtarake që pret Shqipëria si aleate e NATO-s, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe, aleate dhe partnere nga 27 vende për të kryer operacione të njëkohshme në më shumë se 30 zona trajnimi në më shumë se 12 shtete, nga Balltiku dhe Afrika në Detin e Zi dhe Ballkan. Përveç ofrimit të gjashtë bazave detare, tokësore dhe ajrore, Shqipëria, anëtare e NATO-s që nga viti 2009, do të angazhojë 1000 trupa në këtë stërvitje. Stërvitja do të zhvillohet deri në 20 qershor 2021 në territorin e Shqipërisë.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • blendi: 28/05/2021 18:36

  dakort jam me cdo feste qe behet, me njerzit me ushtaret me perqafimet me kenget e vallet. sjam dakort me komitetin teknik te ekspereteve qe mbajne gjalle hijen e covidit duke menduar ngusht vetem per klinikat e tyre private. konflikti i interesit eshte arsyeja pse jemi sot te burgosur dhe nuk festojme dot si keta miqte amerikane

  Përgjigju
 • Arber-USA: 28/05/2021 15:45

  Te shohesh vllazrit me amerikanet ne krah dhe pa kimplekse eshte lumturi pa mase infinit...rroft Arberia rroft USA

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës