Degradimi i Pyllit të Sodës, "mushkëria" që u kthye në gangrenën e Vlorës (VIDEO)

"Mushkëria e qytetit" të Vlorës lëngon prej vitesh. Pushteti lokal dhe ai qwndror duket se kanë dështuar për ta mbrojtur Pyllin e Sodës.  Gjithë mbetjet e hedhura nga vizitorët janë aty ndër pisha.

Jo vetëm mbetje ushqimore por edhe inerte të hedhura pa kriter.

Eksperti i mjedisit Simo Ribaj flet për faktorët kryesorë që po çojën drejt degradimit rreth 750 hektarë me pisha.

Një pjesë e Pyllit të Sodës është zonë e mbrojtur dhe menaxhohet nga AKZM, ndërsa një pjesë tjetër është nën kujdesin e Bashkisë së Vlorës. Ndotja është më e madhe pikërisht në hapësirën që menaxhohet nga Bashkia.

Në muajin korrik, Prefekti i Vlorës prezantoi nismën për mbjelljen e pemëve dhe pastrimin e pyllit, por faktet tregojnë se edhe ky projekt nuk po funksionon.

Pylli i Sodës është një pyll artificial i krijuar pas rreth viteve 1960 në një zonë moçalore e me duna rëre. Por në vend qe të pasurohej me pemë të reja, ai po shkon drejt degradimit të plotë.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen Gjykatës së Hagës për çështjen e detit, a jeni dakord?

Komento

Komente

 • Arber: 30/09/2020 09:11

  Nje pjese e pyllit eshte rrethuar me gardhe nga ata qe kane fallkifikuar e hiqen si pronare, nje pjese eshte pushtuar nga barbaret dhe rethuar me gjithefare gardhesh uke ndare mes njeri tjetit sinoret si ne mesjete .Nje pjese shtrihen si derrat ne lluce , hane e lene pas mbeturina .E ne gjithe kete katraure ata qe e kane per detyre te kujdesen e administrojne si duhet kete hapsiree te gjelber , qe na la peshqesh brezi gjysherve tane , vetem ata nuk kane sy e veshe . O Kryetar i Bashkise , Vloa nuk eshte vetem pastrimi i shetitores buze detit qe er hir te se vertetes ti ke zero kontribut . Keta dy kembeshat qe mban verdalle e ju jep rrogat te pakten nxiri ne ndonje aksion pastrimi qe te mesojne se po nuk bene si duhet punen e lejuan ndotjen , ta bejne vete pastrimin . Ke policine bashkiake qe vjen verdalle kot me kot , ke nje bande ispektoresh gjithefarelloj pa le pastaj per servila e militante qe "lene koken " per ty .Tregoi Vlores qe di te besh nje pune per se mbari ,

  Përgjigju
 • Nostalgjiku: 29/09/2020 21:38

  MOS E PRISNI PYLLIN E SODES MOR MASKARENJ,,KA PATUR LEZET VLORA ATEHERE NE KOHEN PARA 1990.....

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ministria e Drejtësisë bën gati projektligjin e posaçëm për arbitrazhin, do të kalojë në Këshillin e Ministrave