Deklarata e fortë e partisë së Merkel: Basha negociata pa kusht, ne gati për të ndërmjetësuar

Zëvendëskryetari i grupit parlamentar të Unioni Kristiandemokrat / Unioni Kristiansocial (CDU/CSU) në Bundestag dhe njëherazi kryesues i grupit të punës së Ballkanit Perëndimor, Johann David Wadephul (CDU), si edhe raportuesi për Shqipërinë në Komisionin e Bundestagut për Çështje të Jashtme, Christian Schmidt (CSU), kërkojnë nga pozita dhe opozita në Shqipëri që të hyjnë në dialog pa kushte. Në një deklaratë të përbashkët, të cilën ata ia dhanë ekskluzivisht Deutsche Welle-s të hënën (13.05) pasdite në Berlin, të dy deputetët e këtyre dy partive simotra me Partinë Demokratike të Shqipërisë, i dënojnë ashpër trazirat e dhunshme në Shqipëri dhe ofrojnë ndihmën e tyre për kapërcimin e krizës.

Deklarata e plotë:

"Ne i dënojmë ashpër trazirat e dhunshme. E drejta e ligjshme e lirisë së demonstrimit nuk duhet keqpërdorur duke përdorur dhunën. Kjo duhet garantuar nga të dyja palët: Si udhëheqësit politikë edhe organizatorët e demonstratave, ashtu edhe forcat e sigurisë, duke përfshirë edhe Ministrin e Brendshëm, duhet ta sigurojnë këtë. Të dyja palët duhet të kontribuojnë për çtensionim. Por, mjerisht po ndodh e kundërta. Çtensionimi përfshin edhe vetëpërmbajtje në përzgjedhjen e fjalëve! Por kush flet për "luftë", bën të kundërtën! Kërcënimi që i është bërë ambasadorit të OSBE-së, Bernd Borchardt, në shtëpinë e tij, është për ne i papranueshëm! Dhuna nuk mund të tolerohet aspak si mjet politik.

Qeveria dhe opozita tani duhet të hyjnë në dialog urgjentisht dhe pa asnjë parakusht dhe të jenë të gatshme për kompromise. Të dyja palët janë njësoj përgjegjëse për paqen e brendshme dhe për krijimin e kushteve për çeljen e negociatave të anëtarësimit.

Ata që nuk janë të gatshëm ta bëjnë këtë menjëherë, janë duke e çuar veten drejt izolimit politik. Ne jemi të gatshëm për të ndihmuar në kapërcimin e krizës", përmbyllet deklarata e dy politikanëve gjermanë,.

Opinioni i grupit parlamentar CDU/CSU për Shqipërinë është vendimtar për Po-në gjermane për çeljen e negociatave.

Edhe Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë në një deklaratë ekskluzive për Deutsche Welle-n bëri të ditur se po i "vëzhgon me shqetësim të madh zhvillimet në Shqipëri", e sidomos "kërcënimin ndaj drejtuesit të zyrës së OSBE-së në Shqipëri". Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë u bën thirrje organizatorëve të protestave që të heqin dorë nga kërcënimet dhe përdorimi i dhunës. "E drejta e demonstrimit është një element i rëndësishëm i kushtetutës demokratike. Dhuna, siç e pamë atë të shtunën e kaluar, është krejt e papranueshme", përfundon deklarata e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ndërkohë nga Shqpëria pritet të martën(14.059  në Berlin ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, për disa takime me përfaqësues të partive të ndryshme për t'i bindur ata për ta mbështetur Shqipërinë për çeljen e negociatave. Cakaj do të takohet edhe me ministrin e shtetit për Evropën Michael Roth (SPD). DW (titulli nga redaksia e Shqiptarja.com)

/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të kërkohet certifikata e vaksinimit për tu futur në bare e restorante?

Komento

Komente

 • emigranti: 13/05/2019 23:01

  Deputetet Gjermane po mundohen te nxjerrin Bashen nga qorsokaku.Po u ul ne tavoline me Ramen per dialog merr fund si udheheqes i opozites,po nuk u ul prape eshte i marr fund.I shkreti po kerkon nje mareveshje qe ti shpetoj burgut dhe te mos kaloj ne siten e vetingut.Por nga vetingu nuk te lene AMERIKANET qe te shpetosh jo vetem ty por edhe te tjeret.

  Përgjigju
 • asolingo: 13/05/2019 20:09

  Vetem sa shkruajtet o trushkulur dhe e moret pergjigjen menjehere.Rini si shit tani.Po i kujtoj Lulit se ne zgjedhjet e vitit 2015 jepte pd 150000 leke te vjetra per benzinen per ata qe vinin nga greqia.Mu luten dhe mua nepermjet nje shoku.Prandaj ta mbyllni te gjithe dhe uluni te zgjidhni ngercin.

  Përgjigju
 • redi: 13/05/2019 19:59

  Te huajt me nderhyrjet e tyre sa here qe humb PD po shkaterrojne shtetin shqiptar.Kriza e PD qe nuk fiton dot zgjedhjet, por do pushtet ne tavolin.Sahere ka vjedh PD zgjedhjet kurre nuk ka hap rruge duke vjedhur ne mes te dites mandatin e Lulit per kryetar bashkie.Kjo nuk eshte demokraci por sic thonte Driteroi nje shkerdhatokraci.Dhunes duhet ti pergjigjesh me dhune dhe kurre me dialog.Shihni se cfar perkrahje ka opozita ku ne Tirane vjen Bathirje qe megjith rrethet behen 2000 vete. Me jet pritesta duan pushtet

  Përgjigju
 • Hinglateri: 13/05/2019 18:28

  He by... q... Lulash e bach... Monike a do hani nje mu... te madh tani?

  Përgjigju
  • CaBone: 13/05/2019 20:13

   Mir e ke ti mer shoku im po kujt ja thua?×

Lajmi i fundit

John

U vra gjatë aksionit anti-kanabis, ky është efektivi që u ekzekutua në Lezhë