POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Deklarata e fortë nga Serbia, Daçiç: Kosova në OKB vetëm kur ta pranojmë ne!

Ministri Iviça Daçiç

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç, nuk e mohon se Kosova në të ardhmen mund të ketë ulëse në Kombet e Bashkuara. Në një intervistë për gazetën serbe 'Politika', Daçiç ka thënë se për këtë vendos vetëm Serbia.

“Është e mundur, por vetëm nëse pala serbe e pranon një gjë të tillë. Ndryshe nuk mund të jetë”, tha Daçiç, raportojnë mediat kosovare. 

Por ai ka theksuar se është e vështirë situata që Serbia t’i thotë Rusisë dhe Kinës që të mos e pengojnë anëtarësimin e Kosovës në OKB. “A mund të imagjinoni që unë ta bëj atë? T’i them Lavrovit dhe homologut tim kinez se unë deri tani jam tallur për këtë”, tha Daçiç.

Sipas ministrit serb askush deri më tani nuk e dinë se çfarë do të përmbajë marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Për Asociacionin, Daçiçi ka akuzuar Brukselin që sipas tij po i jep përkrahje Kosovës.

Komento

Komente

  • azgani: 17/04/2018 20:27

    vete -ameriken te tregon qa me fol tjeter here.more AAAAAAAAAAAAAaiiiiiiddd.

    Përgjigju
  • agim: 16/04/2018 16:09

    Dacic ju dhe greket e din shum mir doni apo sdoni me te mir do ja ktheni trojet shqipris dhe vet perndimi e ka ndier kte kabim shqiptarve(k) nuk intereson se henjini ne okb esht populli shqiptar qe njihet sovran.

    Përgjigju