Deklaroi se kishte kryer krime lufte në Ukrainë, gjykata në Rusi dënon me 5 vite burg ushtrarin rus nën akuzën e deklarimit të rremë

Deklaroi se kishte kryer krime lufte në Ukrainë, gjykata në Rusi dënon me 5 vite burg ushtrarin rus nën akuzën e deklarimit të rremë

1677218961_ukraine1aper2209151663273375107hpMain16x9992.jpg

Një ushtar rus është dënuar me pesë vjet burg nga një gjykatë ushtarake në Khabarovsk, të Rusisë Lindore me akuzën e përhapjes së informacionit të rremë pasi ai pranoi se kishte kryer krime lufte në Ukrainë. 

Në Rusi, shpifja mbi imazhin e ushtrisë kombëtare konsiderohet vepër penale. Moska mohon se njerëzit e saj kanë kryer krime lufte në Ukrainë. U

Ushtari i dënuar tha se kishte vrarë një civil afër Kievit rreth një vit më parë, në fillim të luftës. Në shtëpi, ai akuzoi eprorët e tij se e kishin urdhëruar të vriste dhe plaçkiste në Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Publikohen pamjet e rrëzimit të dronit amerikan në Detin e Zi! Raporti i OKB-së: Rusia ka kryer krime lufte


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë

Gjendet i vdekur në qeli 'Unabomber', Ted Kaczynski terrorizoi SHBA me 16 shpërthime! Bombat i bënte në shtëpi e i dërgonte me postë